Jaké nástrahy číhají na naše UŠI?

05.02.2014 8:52

Slyšet kapající kohoutek v sousední místnosti je známkou dobrého sluchu. Ale co když přestáváte rozeznávat šepot nebo vysoké tóny? Co uši ohrožuje nejvíc?  

Problémy hrozí obzvlášť v létě. Bolestivý zánět můžete chytit při koupání v bazénu i v přírodě. "Potíže nastávají, když je zvukovod zúžen nahromaděným ušním mazem nebo když v něm tvoří překážku kostěné výrůstky. Po vniknutí vody do ucha se ucpe i zbytková štěrbina a to způsobí zalehnutí ucha," objasňuje Jan Paska, odborný lékař ORL z pražské Polikliniky Hradčanská.  
Voda se totiž díky svému povrchovému napětí v úzkém prostoru drží a sama nevyteče. "Proto svým pacientům stále opakujeme známou poučku, že se ucho v hloubce nemá čistit. Nejenže se tím tvoří mazový špunt, ale snadno si lze přivodit i úraz," dodává lékař. Ve zdravém uchu se špunt z ušního mazu nekumuluje. Kůže zvukovodu má samočisticí schopnost a dopraví maz vždy ke vchodu, kde se setře po koupání ručníkem. Kvůli působení stejného mechanismu nevyteče voda z ucha ani tehdy, když je zvukovod zúžen kostěnými výrůstky. Jeho rozšíření vyžaduje operační zákrok.

Alergie Při alergii otékají především sliznice. Hrozí proto zhoršená průchodnost Eustachovy trubice. Prevencí je používání ušních a nosních kapek nebo gelů.

Příliš hlasitá hudba Možná ani netušíte, že při poslechu hudby ze sluchátek do uší proudí kolem sto deseti decibelů. Po pěti letech se sluchátky na uších se až u dvaceti procent lidí začíná projevovat trvalé poškození sluchu. Také návštěvníci koncertů a diskoték začínají ztrácet sluch dříve, než by museli. Hrozí nepříjemné hučení či pískání v uších! "Jde o ušní onemocnění zvané tinnitus, které se projevuje neustálým a velmi nepříjemným pískáním nebo hučením v uchu, a tato porucha je často neléčitelná," potvrzuje lékař. V pozadí poruch sluchu mohou být také zdánlivě drobná poranění zvukovodu, bubínku i středoušních kůstek, způsobená neopatrným čištěním uší.

Potápění Než se člověk pustí do potápění, měl by zvážit, zda je dostatečně fyzicky zdatný, navštívit praktického lékaře, aby zhodnotil jeho celkový zdravotní stav, a především se objednat u specialisty na ORL. Která onemocnění potápění znemožňují? "Jde například o špatnou funkci Eustachovy trubice nebo chronický zánět středouší, závrativé stavy, zúžený nebo nevyvinutý zevní zvukovod, nefunkční hrtan, prasklý ušní bubínek," upozorňuje lékař.

Foto: Příliš hlasité zvuky jsou pro uši postrachem.
Foto: Místo vatových tyčinek, které vysušují, používejte k čištění uší sprej. Cena: 133 Kč
FOTO PROFIMEDIA. CZ 2x, ARCHIV FIREM 8x

Klíčová slova: