"Naučí" ochrnuté lidiá přístroj znovu chodit?

05.02.2014 9:05

Emma SMETANA, moderátorka:
Exoskelet, neboli externí kostru, která umožní paralyzovaným lidem znovu chodit, vyvíjejí přední evropští vědci. V belgickém Bruselu se vývojářský tým snaží vyrobit systém, který budou handicapovaní moci ovládat pouhou myšlenkou.
 

Ondřej KOUTSKÝ, redaktor: 
Tisíce lidí jsou kvůli zraněním páteře každoročně upoutáni na invalidní vozík. Evropští vědci jim chtějí změnit život. Vyvíjejí takzvaný exoskelet. Umělý pohybový aparát ovládaný myšlenkami zvaný Mainwolker. Ovládání má zajistit čepička, která snímá elektrickou aktivitu v mozku.

Guy CHERON, neurofyzik a výzkumník:
V mozku probíhá oscilační aktivita a signály, které je možné snímat a rozpohybovat jimi exoskelet, který umožní paraplegickým pacientům znovu chodit, vstát a vůbec dělat všechny ty každodenní běžné pohyby.

Ondřej KOUTSKÝ, redaktor:
Během laboratorních testů se zjistilo, že systém funguje, i když nikdy nebyl vyzkoušen právě u ochrnutých lidí a to je největší oříšek. Vědci musejí naučit pacienta ovládat signály svého mozku.

Guy CHERON, neurofyzik a výzkumník:
Pomocí výpočtů najdeme v mozku oblast, která kontroluje chůzi. Tu budeme snímat. To je první krok. Potom musíme naučit pacienta převzít kontrolu nad signály ze svého mozku.

Ondřej KOUTSKÝ, redaktor:
Jako největší motor slouží vědcům každodenní kontakt s pacienty. Chtějí jen jedno - nahradit jejich vozíky Mainwolkrem tak, aby se na svět mohli znovu podívat ve stoje.

Marco MOLINARI, lékař:
Kolečkové křeslo je rychlé a praktické. Náš exoskelet je pomalý, těžký a složitý. Nemůžete ho vzít například do auta. Ano, existují překážky, které je třeba vyřešit, aby byl vozík překonán a to je náš cíl.

Ondřej KOUTSKÝ, redaktor:
Vzhledem k tomu, že je systém zatím ve fázi vývoje, nejsou dostupné informace o jeho ceně. Tým vědců z bruselské svobodné univerzity věří, že se Mainwolker na trh dostane do pěti let. Ondřej Koutský, televize Nova.

Klíčová slova: