Neziskovka vrací handicapované do života, pomáhá jim najít práci

05.02.2014 9:05

Příběhy čtyř lidí se zdravotním handicapem ukazuje nová výstava na brněnském Malinovského náměstí. Deset výstavních panelů představuje osudy těch, kterým se podařilo najít práci navzdory zdravotnímu nebo sociálnímu znevýhodnění. Vést normální život jim pomáhá občanské sdružení AGAPO.
 

Stovky klientů již využily služby sdružení AGAPO , třetina z nich získala práci. Právě o nich je výstava, kterou organizuje Jakub Purdjak z této neziskové organizace.  

Co bylo hlavním impulsem pro vznik výstavy?
Naše sdružení se již devět let věnuje propojování handicapovaných a potenciálních zaměstnavatelů. Výstava ukazuje, že tito lidé mají zájem pracovat a že si opravdu váží toho, pokud dostanou šanci. A doufáme, že motivuje také majitele firem, aby zaměstnávali více handicapovaných.

Jakým způsobem klientům pomáháte?
Hledáme jim zaměstnání na míru, často mají totiž velmi konkrétní představu, co by chtěli dělat. Někdy hledání trvá měsíc, někdy i déle. Obracejí se na nás lidé, kteří mají zdravotní handicap nebo jsou nějak sociálně znevýhodnění, třeba je jim přes padesát a obtížně shánějí zaměstnání. Naše sdružení pomohlo zhruba pětistovce klientů, asi třicet procent z nich skutečně získalo práci. Je to například třídění pošty nebo vypomáhají v zahradnictví či potravinářské firmě. Jsou ale také klienti, kteří se hodí i na vysoce kvalifikované pozice.

A co naopak nabízíte zaměstnavatelům?
Vysvětlujeme jim, jaké jsou výhody zaměstnávání handicapovaných. Naši klienti jsou velice vděční za práci. I když mají určitá omezení snaží se pracovat na maximum. Vždy říkáme, že je to o vzájemné dohodě, kdy klient má nějakou představu a zaměstnavatel také. Někdy se zaměstnavatel dohodne s potenciálním zaměstnancem na bezplatné stáži, během které si mohou vyzkoušet, jak jim vyhovuje vzájemná spolupráce.

Takže přibývá firem, které přijímají handicapované?
Naštěstí ano, postupně se to zlepšuje. I když musím říct, že stále je ještě hodně firem, kde převládá obava a neznalost. Bojí se, že ten člověk nezapadne do kolektivu nebo že budou mít problém s administrativou. Rozhodně to ale není tak složité, jak si mnozí myslí. Některé firmy naopak s radostí zaměstnají handicapovaného, protože ví, že na něj dostanou příspěvek od státu. Jenže oni to pak vyřeší po svém. Klientovi dají měsíčně pár tisíc a řeknou mu: Zůstaňte doma, my vás tady nepotřebujeme a většina příspěvku pak jde do kapsy firmě.

Máte nějaký příklad, kdy se spolupráce povedla?
Určitě, je jich spousta. Na výstavě představujeme příběh pana Jožíka. Trpí sociální fóbií, což v praxi znamená, že mu dělá velký problém navázat kontakt s cizím člověkem. Zpočátku nemohl telefonovat, nemohl jít na pohovor, všechno pro něj bylo velice obtížné. Naše asistentka ho doprovázela na pohovory, podporovala ho v hledání. Dnes už má pan Jožík stálou práci, kde je opravdu spokojený a zaměstnavatel si ho velmi chválí. Moc dobře se uchytil také pan Pavel, je neslyšící v kombinaci s lehkým mentálním postižením. Dva roky chodil na praxi do knihovny, dnes už má stálé místo v Moravské zemské knihovně.

Jaké projekty nyní chystáte?
Naše výstava na Malinovského náměstí skončí v neděli, ale určitě jí chceme představit i na dalších místech. Tuto expozici jsme mohli vytvořit díky podpoře programu Think Big od Nadace Telefónica . Díky těmto financím jsme mohli připravit také praktickou brožurku, kde se zaměstnavatelé dozví vše podstatné o zaměstnávání handicapovaných. Myslím, že právě větší informovanost pomáhá tomu, že se víc firem začíná zajímat o nové pracovníky. A je vidět, že se to osvědčuje.

URL| http://brno.idnes.cz/think-big-podporil-neziskovku-agapo-d7n-/brno-zprav...

Klíčová slova: