Jiří PETROVIČ, moderátor:
Rodiče dětí postižených mozkovou obrnou si stěžují, že nemají dost peněz na klíčové pomůcky. Chtěli by víc pomoci od zdravotních pojišťoven. Léčení v dětství rozhodne o tom, jestli postižený mozkovou obrnou bude v dospělosti samostatný nebo odkázaný na pomoc druhých.
Petra TACHECÍ, redaktorka:
Pracovníci charity přivážejí speciální cvičební stůl pro postiženou čtyřletou Kačenku. Stůl stál 31 tisíc a po desetikorunách se na něj skládali obyvatelé Chomutova. Čtyřikrát denně na něm bude Kačenka s pomocí matky rozhýbávat křečí stažené tělo.
Romana ŠKUBOVÁ, matka Kateřiny:
Má uvolnit stažené svaly a dávat nožičky tak, jak by je měla mít.
Petra TACHECÍ, redaktorka:
Na polohovacím stole je cvičení efektivnější než provizorně třeba na podlaze. Sbírku pomáhala organizovat i Michaela. Dnes zamilovaná samostatná žena
v dětství nechodila. Zachránilo ji právě cvičení.
Michaela OKTABCOVÁ, postižená DMO:
Táta se mnou cvičil dvakrát třikrát za den.
Petra TACHECÍ, redaktorka:
Na nedostatečně hrazenou péči si stěžují rodiče napříč celou republikou. Za pomůcky, lázně nebo cvičení dají i desítky tisíc ročně.
Petr MAREK, občanské sdružení Conamen:
Dojíždět někam a rehabilitovat pravidelně je poměrně finančně náročné.
Romana ŠKUBOVÁ, matka Kateřiny:
Jak se žije? No těžce, ale bojujeme.
Petra TACHECÍ, redaktorka:
Každý rok se v Česku narodí v průměru na 150 dětí postižených mozkovou obrnou. Největší zdravotní pojišťovna tvrdí, že na pomůcky všem přispívá.
Vlastimil SRŠEŇ, mluvčí VZP:
Máme zhruba 745 až 750 dětských pacientů, kteří ročně jezdí do lázní. Finanční náklady se pohybují zhruba na úrovni 20 milionů.
Petra TACHECÍ, redaktorka:
Rodiče se teď pro Kačenku snaží sehnat speciálně vycvičeného psa. Petra Tachecí, Česká televize, Chomutov.