Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pomoc při záchraně lidského života jasně a rychle, to umí nová aplikace pro mobilní telefony. Rádce vyvinul Britský červený kříž a zdejší odborníci ho přizpůsobili tuzemským podmínkám. Ke stažení bude zadarmo už za několik dnů.
Zuzana SMIEŠKOVÁ, redaktorka ČT:
Ve 3 větách radí hlas z mobilu, jak pomoci člověku, který krvácí. Stačí 3 kliknutí, v aplikaci zvolit záložku v nouzi a vybrat kapitolu krvácení.
Miroslava JIRŮTKOVÁ, Český červený kříž:
Mám tady video a mám tady 3 základní rady, co mám vlastně udělat. To znamená, že velmi rychle, stručně řečeno, co mám udělat.
Zuzana SMIEŠKOVÁ, redaktorka ČT:
Základy první pomoci ve školách nejsou povinné, v autoškolách se vyučují jenom omezeně. Tuto aplikaci může mít ve svém mobilu každý. Za 8 měsíců si ji v Americe a v Anglii stáhlo více než 2 miliony lidí.
Radek KŘÍŽ, redaktor ČT:
14letý Martin Beneš si ale loni musel poradit ještě sám. Po hlase, který volal o pomoc, poznal souseda. Našel ho s tepenným krvácením, kdy upadal do bezvědomí.
Martin BENEŠ, zachránce:
Byl úplně celej od krve, odtáhl jsem ho vlastně dovnitř, kamarád utekl, dal jsem mu ty nohy do tý stabilizovaný polohy, pak jsem mu tam dal ubrus.
Radek KŘÍŽ, redaktor ČT:
První pomoc si přitom Martin zkusil jen jednou cvičně ve škole. Postup si naštěstí pamatoval, podle lékařů postupoval správně.
Martin FOLPRECHT, zraněný:
Nebejt jeho, nebyl bych, protože já bych nebyl schopnej si zavolat záchranku. Touhle rukou jsem si držel krev a tuhle ruku jsem měl bohužel ochrnutou, protože i nervy byly přeřízlý.
Radek KŘÍŽ, redaktor ČT:
Lékaři se neustále snaží zvýšit povědomí lidí, jak správně zachránit život. Nabízejí například školám kurzy první pomoci, praktické ukázky záchrany života jsou součástí téměř každé větší akce Integrovaného záchranného systému. Masivní kampaň se před 3 lety rozběhla například v pražské hromadné dopravě, 5,5 tisíce samolepek ukazuje cestujícím, jak rychle a jednoduše poskytnout první pomoc. Zuzana Smiešková a Radek Kříž, Česká televize.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pravidla první pomoci se výrazně zjednodušila, už není třeba, pamatovat si poměr mezi stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst. Zachránce se tak nemusí obávat těsného kontaktu s neznámým člověkem. Jak se vyvíjí medicína, mění se i záchranné postupy. Lékaři se teď přiklánějí k tomu, že výrazně efektivnější je pouze a bez přestání masírovat. Tempo, 100 krát za minutu, což odpovídá téhle frekvenci. Důležité je, pokračovat, i když se objeví občasné nádechy. Zdravotníci si vedou statistiky už přes 15 let a laiky z terénu chválí. Zatímco v roce 2003 pomohlo při vážných život ohrožujících stavech 16 procent svědků, teď si ví rady 78 procent přihlížejících.