Kurzy ovládání počítače vlastním hlasem absolvovalo v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji 28 účastníků s těžkým tělesným postižením.
Cílem projektu „Hlas je šance“ byla podpora a rozvoj služeb, které motivují a aktivně pomáhají lidem s těžkým zdravotním postižením ve vstupu na trh práce. To, že těžce postižení dokáží hlasem ovládat počítač, jim otevírá úplně nové možnosti, a dokonce jim umožní najít zaměstnání. Kurzy ovládání počítače vlastním hlasem jsme pořádali v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji, konkrétně v Janských Lázních, a v Brně. Moderní hlasové technologie pro tuto cílovou skupinu ve zmíněných regionech nebyly zatím dostupné. Naším úkolem bylo vyškolit nejméně šestnáct účastníků, kteří by získali Certifikát o absolvování kurzu, a dalším jedenácti účastníkům poskytnout rekvalifikační kurz.
Klíčovými aktivitami projektu „Hlas je šance“ byly: odborné poradenství, bilanční diagnostika, výuka ovládání počítače hlasem, rekvalifikace a zaměstnávání. V těchto aktivitách jsme v prvé řadě uplatňovali individuální přístup podle naturelu klienta a jeho postižení.
- Odborné poradenství spočívalo ve speciálních konzultacích, hlavním výstupem bylo vyhodnocení potřeb klienta, jeho dispozic a znalostí, následně byl vypracován individuální plán podpory.
- Bilanční diagnostika byla prováděna rovněž formou odborných individuálních konzultací. Hledali jsme osobnostní potenciál pro další rozvoj a profesní orientaci, jednoduše řečeno, chtěli jsme, aby každý klient „našel svou parketu“. V této fázi jsme také doporučovali vhodnou rekvalifikaci.
- Výuka ovládání počítače hlasem spočívala v nastudování technologie založené na počítačovém rozpoznávání řeči. Tato technologie nahrazuje počítačovou klávesnici a myš hlasem klienta. Zvládnutí této technologie otevírá osobám se zdravotním postižením široký prostor pro vzdělávání, zaměstnání i osobní život.
- Rekvalifikace umožnila klientům nabýt znalosti a dovednosti potřebné pro konkrétní pracovní pozici. Jednotlivé rekvalifikační kurzy jsme pro každého klienta vybírali po konzultaci s jeho budoucím zaměstnavatelem, abychom zaručili, že získané znalosti v rámci zaměstnání opravdu využije.
- Zaměstnávání absolventů školení bylo jedním z hlavních výstupů projektu. Sdílením pracovních úvazků projekt vyšel vstříc možnostem klientů, jejich zdravotnímu stavu i potřebám seberealizace a společenského ocenění. V průběhu celého projektu byli klienti na zaměstnání připravováni, aby po nástupu na pracovní místo zvládli nejen dovednosti potřebné k plnění pracovních povinností, ale také získali pracovní návyky a dovedli obstát v běžných pracovně-sociálních situacích.
„Hlas je šance“ je jedinečný projekt a v Královehradeckém i Jihomoravském regionu byl velice úspěšný. Během šesti cyklů bylo vyškoleno dvacet osm osob s těžkým zdravotním postižením, původně jsme plánovali věnovat se dvaceti lidem. Dvanáct účastníků obdrželo Certifikát o absolvování následného rekvalifikačního kurzu, jedenáct z nich dokonce získalo zaměstnání. Projekty s využíváním hlasové technologie pro osoby s těžkým zdravotním postižením hodnotíme jako vysoce inovativní, dokonce i v kontextu EU jsou výjimečné.
Účastník projektu Michael Vidura z Brna, který si chtěl v praxi vyzkoušet, jak se dá počítač plnohodnotně ovládat hlasem řekl: "Pochopil jsem, že máme to štěstí žít v době, kdy je důležité, co máte v hlavě a ne jaké máte tělo. Zkušenost s hlasovým ovládáním PC mě inspirovala k sepsání povídky Asík 2, která vyhrála 1. místo v literární soutěži Internet a můj hendikep 2013, kterou vyhlašuje pořadatel konference INSPO.“
Projekt mohl být realizován díky podpoře Evropského sociálního fondu ČR (ESF CR) a Ministerstva práce a sociálních věci ČR.
PhDr. Daniela Rázková
projektová manažerka
tel. kontakt 603 836 710