23.10.2013 3:00
Zaměřit pozornost na péči o duševní zdraví. Informační kampaň Není síť jako síť zahájily happeningy, které se uskutečnily na náměstí v Chebu a Sokolově při příležitosti Světového dne duševního zdraví. Ten si připomínáme v říjnu.
„Pochopení a pomoc nejbližších z okruhu rodiny, přátel anebo kolegů v zaměstnání jsou pro zvládnutí nemoci důležité. Proto podporujeme vytváření systémů, které do léčby duševně nemocných začleňují i jejich okolí,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Na lidech nemusí být vidět, že trpí nějakou duševní poruchou. Pokud o jejich nemoci okolí neví, může je považovat za podivíny. Proto je důležité pochopení a pomoc blízkých, stejně tak je ale podstatné, aby lékaři a organizace poskytující sociální služby byli navzájem v kontaktu. Kolem duševně postiženého člověka se pak vytváří jakási ochranná síť. Pokud je funkční, mají nemocní šanci na normální život.
Ministerstvo práce proto prostřednictvím Evropského sociálního fondu podpořilo projekt Karlovarského kraje na vytvoření sítě, která by spojila sociální, zdravotnické a další organizace se zaměřením na péči o duševně nemocné z okresů Karlovy Vary, Sokolov a Cheb. Projekt s názvem Vytvoření sítě služeb péče o osoby s duševním onemocněním na území Karlovarského kraje za více než 13 milionů korun odstartoval v květnu 2012. Do konce příštího roku chce propojit zmiňované organizace a samotné duševně nemocné, jejich rodinné příslušníky, přátele a pečující osoby.
Nejdůležitějším krokem, který projekt na počátku realizace učinil, bylo zmapování spolupráce mezi jednotlivými sociálními, zdravotními a dalšími službami na odborné, uživatelské i manažerské úrovni. Diskuse s odborníky a dotazování specialistů i samotných uživatelů sociálních služeb vedly ke zjištění, ve kterých okresech je největší potenciál k dalšímu rozvíjení sociálních služeb. V Sokolově a v Chebu tak nově vznikla ambulantní a terénní sociální rehabilitace.
Projekt též pořádá kurzy, které jsou určeny jak členům rodin pečujících o duševně nemocné, tak především zaměstnancům sociálních služeb. „Seznámíme je s psychiatrickým minimem nebo psychosociální rehabilitací, v programu jsou i konference, a to jak v tuzemsku, tak třeba i v Itálii,“ říká koordinátorka Stanislava Správková.
Projekt významně přispívá k tzv. destigmatizaci osob s duševním onemocněním, rozvíjí osvětu. Její součástí jsou nejen mediální kampaně, loni třeba zaměřené na deprese a letos na schizofrenní poruchy, ale také zprovoznění sociální poradny na webovém infoportálu www.stopstigma.cz. Příběhy žen, které se zúčastnily, najdete na stránce projektu.Další zajímavé projekty a příběhy jsou na www.vetsisance.cz.
Štěpánka Filipová
tisková mluvčí MPSV
Klíčová slova: