Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
SKarty budou už zítra minulostí. Projekt definitivně končí. Zhruba 30 tisíc handicapovaných se tak musí vypravit na úřady práce, aby si je směnily za průkazky ZTP. Všichni příjemci dávek taky dostanou dopis, jak jim bude úřad od dubna peníze posílat. Ve hře jsou jen dvě varianty, buď převodem na běžný účet nebo složenkou. Do konce září vyplatil úřad práce přes účty k sKartám skoro tři miliony dávek celkem za čtrnáct miliard korun.
Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka:
Růžena Šodková je téměř nevidomá. Zavedení sKaret se obávala i proto, že by peníze musela vybírat z bankomatů, na kterých velmi často není Braillovo písmo.
Růžena ŠODKOVÁ, invalidní důchodkyně:
Už tak máme problém rozeznat, co je občanka a co je průkazka zdravotní pojišťovny a ještě další kartička, takže to by byl pro nás problém.
Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka:
Definitivní zrušení identifikačních průkazů proto vítá.
Růžena ŠODKOVÁ, invalidní důchodkyně:
Nejenom mně, ale vlastně celé té rodině zdravotně postižených se strašně uleví.
Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka:
Lidé, kteří sKartu vůbec nepoužívají, nebo jim dávky chodí na jejich běžný účet, nic měnit nemusí.
Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí, Úřad práce ČR:
V případě, že člověk používá sKartu, to znamená, že s ní například platí v obchodě, vybírá z bankomatu a podobně, tak je podstatné datum 31. ledna příštího roku. Do té doby budou muset úřadu práce nahlásit, jaký způsob výplaty dávek preferují.
Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka:
Tedy, zda peníze chtějí posílat na jiný účet nebo složenkou. Úřadu to stačí oznámit písemně. A lidé se nemusí bát ani o své peníze, které nyní mají na účtu sKarty.
Helena MATUSZNÁ, mluvčí, Česká spořitelna:
V dubnu 2014 si budou moci příjemci dávek vybrat zbývající peníze v hotovosti zdarma v bankomatech nebo v pobočkách České spořitelny.
Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka:
Pokud lidé úřadu práce nenahlásí, jakým způsobem si chtějí peníze vybírat, budou jim dávky od konce dubna posílány přes složenky. Problém ale bude mít zhruba 30 tisíc handicapovaných lidí, kterým sKarta slouží i jako průkaz zdravotně postižených. Ti budou muset na úřad zajít osobně a vyřídit si výměnu průkazky.
Václav KRÁSA, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR:
Jsou v nevýhodě proti ostatním lidem, kteří nemají ten průkaz ZTP či ZTP/P, protože ti prostě sKartu pouze zahodí.
Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka:
SKarty má v současné době přes 270 tisíc lidí, stát za celý projekt zaplatil zhruba 82 milionů korun. Zrušení průkazek vyjde na dalších více než 5 milionů. Redakce a Pavla Kubálková, Česká televize.