Světlana WITOWSKÁ, moderátorka:
Neslyšící v Plzni mají nového pomocníka. Svou pobočku tam otevřela agentura, která se snaží odbourat problém v komunikaci mezi sluchově postiženými a úředníky nebo doktory. Vyškolení odborníci doprovázejí handicapované třeba na úřad práce, kde tlumočí do znakového jazyka. Novinkou je také online tlumočník v tabletu.
Lucie PELANOVÁ, redaktorka:
Třiačtyřicetiletá paní Růžena se jako neslyšící už narodila. Rodiče ji odmalička učili odezírat ze rtů. I proto v mládí neměla na základní ani střední škole problém se dorozumět. Ten nastal až v dospělosti při komunikaci s lékaři.
Růžena POLÁKOVÁ, neslyšící:
A doktor si pořád povídal svou, hádal se se mnou a já s ním taky, protože se mi to opravdu nelíbilo. A chtěla jsem mu říci svůj vlastní názor. Tyhle mi nepomáhají, tyhle nechci. Ale on mi jiné dát nechtěl.
Lucie PELANOVÁ, redaktorka:
S dalšími komplikacemi se pak setkala na úřadech. Většina úřednic totiž neví, jak má s neslyšícími komunikovat. I proto si takto handicapovaní lidé vodí s sebou tlumočníka.
Naďa NIKOLOVÁ, úřednice ÚP Plzeň:
Neslyšícímu rozhodně pomůže, získá pocit jistoty, že všemu dobře rozuměl.
Lucie PELANOVÁ, redaktorka:
Odstranit problém v dorozumívání by teď měl neslyšícím pomoci online tlumočník v tabletu. Po České republice už jsou jich v nemocnicích a na úřadech rozmístěné stovky. V Plzeňském kraji tablety rozmístěné zatím nejsou. Pokud chce tedy neslyšící na úřadu nebo u lékaře využít online tlumočníka, musí použít tablet vlastní.
Monika HUDLÁČKOVÁ, manažerka APPN, Plzeňský kraj:
Tablet, který by tam mohl být umístěn, vnímáme jako další prostředek komunikace.
Lucie PELANOVÁ, redaktorka:
Podle manažerky agentury by online tlumočníci v tabletech konečně mohli prolomit bariéru v komunikaci s neslyšícími a úředníkům i lékařům ulehčit práci. Lucie Pelanová, Česká televize, Plzeň.