08.04.2014 21:40
V kategorii DOSPĚLÍ zvítězila speciální pedagožka Jaromíra Staňková, která učí třídu dětí s autismem v Lanškrouně. Na pomyslném stupínku vítězů v kategorii DĚTI stanulo hned několik dětských vítězů. Vyhrála totiž celá třída 3. A z Šumperka, do které chodí dívka s autismem Eliška Smiešná a spolužáci jí velmi pomáhají. Za kategorii INSTITUCE si odnesla sošku Aplaus ZŠ speciální Jihlavaza vysoce odborný, nadstandardní a hluboce lidský přístup pedagogů. V kategorii LIDÉ S AUTISMEM zvítězila Yuri Křepelková, která má Aspergerův syndrom a podává pomocnou ruku lidem s autismem. Zvláštní cenu zaměstnanců APLA získala 80 letá Eva Krausová, která se stará o 20 letého vnuka s autismem a problémovým chováním a o svoji dlouhodobě nemocnou dceru.
Setkání v modrém vzniklo z iniciativy dobrovolníků, kteří jsou zapojeni do dobrovolnické služby APLA Praha, která nese název "Pomáháme. Chceme porozumět."
Autismus:
Mezi poruchy autistického spektra (PAS) se řadí zejm. dětský autismus, Aspergerův syndrom a atypický autismus. Projevy PAS se různí, mohou se výrazně lišit – od mírných příznaků v oblasti komunikace a sociální interakce, až po projevy vážné.
Jaké jsou základní symptomy člověka s autismem?
PAS se vyznačují zejména:
- problémy v sociální interakci a komunikaci
- vyhraněnou a omezenou oblastí zájmu
- opakujícími se vzorci chování
Lidé s autismem často preferují neměnnost prostředí a rutinní činnosti. Mohou se chovat nezvykle nebo být rozrušeni jakoukoliv, byť i sebemenší změnou ve svém denním programu nebo v prostředí, ve kterém žijí. Řada lidí s PAS v sociálních situacích reaguje nedostatečně nebo naopak nadměrně. Tito lidé jsou také často přecitlivělí na některé zvukové nebo obrazové podněty. Autismus se projevuje různou mírou závažnosti. Někteří lidé s PAS jsou velmi samostatní, zatímco jiní potřebují vysokou míru podpory. Autismus neovlivňuje fyzickou stránku člověka. Lidé s autismem se od lidí bez postižení neliší.
Co způsobuje autismus?
Příčina autismu není dosud známa. Svou roli hrají genetické faktory, v některých případech může být patrný vliv prostředí. Zbývající faktory se dosud nepodařilo objasnit. Autismus není způsoben tím, jak se rodiče chovají k dětem. Není způsoben ani očkováním. Autismus je poměrně častý jev. V Evropě se rodí s PAS přibližně jedno dítě ze sta. Znamená to, že v Evropě žije zhruba 5 milionů lidí s autismem. Autismus se vyskytuje častěji u mužů, než u dívek. Nezáleží na rase, etniku nebo sociální třídě. Je diagnostikován častěji, než dříve. Je to dáno pravděpodobně tím, že se zvyšuje informovanost o PAS jak v rámci odborné, tak široké veřejnosti.
Lze autismus léčit?
Zatím ne. Lidem s autismem však mohou pomoci v praxi ověřené terapeutické postupy. Tak mohou rozvinout svůj potenciál.
Autism Europe je mezinárodní organizace, která sdružuje 80 organizací a dalších partnerů ve 30-ti zemích Evropy. Zástupce APLA Praha je členem správní rady této organizace.
Light It Up Blue je iniciativou, v rámci které jsou u příležitosti Dne porozumění autismu osvěcovány budovy modrým světlem. Modrá symbolicky představuje barvu komunikace a sebevyjádření. Právě v těchto oblastech mají lidé s PAS největší potíže ve svém životě. V průběhu dubna probíhá řada dalších doprovodných akcí. Jednotícím prvkem je modrá barva. Iniciátorem této akce je sdružení Autism Speaks z USA.
Asociace pomáhající lidem s autismem (APLA Praha, střední Čechy) je členem správní rady Autism – Europe. Poskytuje komplexní služby pro lidi s autismem a jejich rodiny.
Klíčová slova: