Univerzita třetího věku nabízí seniorům z Mělnicka další vzdělání. Po ukončení každého semestru dostanou certifikát o absolvování.
Mšeno OE Dozvědět se, jak fungují sluneční hodiny a jak se vyrábějí nebo si vyslechnout seminář historie a současnosti české myslivosti. Takovou možnost mají senioři ze Mšena a okolí, na které čeká od podzimu Virtuální Univerzita třetího věku.
Podle ředitelky Domova seniorů ve Mšeně Blanky Dvorščíkové se může přihlásit každý. "Dáme přednost seniorům, kteří nejsou v našem domově. Chceme totiž poskytnout aktivním lidem možnost dalšího rozvoje. Musejí jen splnit několik podmínek," řekla Deníku. K základním podmínkám patří, že senior musí mít statut důchodce nebo invalidního důchodce bez rozdílu věku.
"Přijímáme i lidi bez zaměstnání ve věku nad padesát let. Výhodou je znalost práce s počítačem. Pokud s ním umějí, mají před ostatními velký náskok. Ale není to podmínkou pro přijetí," vysvětlila.
Výhodou pro zájemce o další vzdělání je to, že ke studiu Univerzity třetího věku nepotřebují maturitní vzdělání.
V říjnu se mohou senioři těšit na semináře o myslivosti nebo etice, která by se mohla stát východiskem z krize.
Vedle povinných přednášek a testů mohou studenti absolvovat i další, nepovinnou část. "Mohou vypracovat eseje na téma přednášek, které v semestru navštěvují. Dvě studentky nakonec v minulém semestru eseje napsaly a bylo to moc milé. Když vidíte, že se senioři stále zapojují do aktivního života, je to skvělé," usmívala se ředitelka.
Starší lidé, kteří jsou v dobré fyzické i duševní kondici, potřebují tento stav udržovat. "Proto jsme se rozhodli pro univerzitu, která jim pomůže jejich kondici udržet nebo ji dokonce zlepší. Jedním ze způsobů činorodého způsobu je právě vzdělávání. Pro seniory se stává prostředkem pro hledání cesty a způsobu života," poznamenala Blanka Dvorščíková.
Hlavními cíli univerzity je nejen rozvoj člověka a jeho osobnosti, ale také mezigenerační dialog nebo přizpůsobování se měnícím se životním podmínkám.
Univerzita seniorům nabídne také možnost rozvíjet získané dovednosti v rychlé době počítačů.
"Naučí se také ovládat moderní techniku. Snažíme se se naučit nové věci, které se jim určitě neztratí. Jsem ráda, že jsou do učení tak zapálení. Dokonce, když děláme závěrečné testy na přednáškách, jsou schopni se dohodnout na vzájemné pomoci. Máme tam jednu paní, která se učí se svým vnukem! To mě velice potěšilo i pobavilo. Ale jak se ukázalo, učí se dobře, protože odpovědi měla v testu správně," vzpomínala ředitelka Domova seniorů ve Mšeně.
Hodiny, ve kterých mohou senioři sledovat přednášky, jsou jednou za čtrnáct dní.
Na devadesát minut zasedají senioři do lavic, aby si vyslechli přednášky na témata, která si sami vybrali.
"Dáme jim vždy na výběr, které přednášky a témata chtějí. Sami si zvolí, co je zajímá, a pak už jen docházejí do hodin. Tam jim na interaktivní tabuli pustíme z internetu přednášky, ke kterým máme přístupové hesla, a výuka začíná," vysvětlovala Blanka Dvorščíková.
Mšenští se snaží vyjít seniorům, kteří mají o studium zájem, co nejvíce vstříc. Důkazem toho je i případ vozíčkářky, která by tam velice ráda studovala, ale bydlí v Mělníku. Kvůli svému handicapu se bohužel nedostane z domu, a tudíž nemůže navštěvovat hodiny přímo ve mšenském domově.
"Snažíme se, abychom vymysleli variantu, jak by se mohla paní z Mělníka do naší výuky zapojit. Jsme za každého studenta rádi. Uvidíme, zda se to povede. Doufáme, že ano," posteskla si ředitelka domova.
Senioři mohou přednášky kdykoli během semestru zhlédnout znovu.
"Někdy jim stačí jen kousek, aby si připomněli, o čem se mluvilo. Dále si pak doplní poznámky, které předtím nestihli... Píší totiž na konci závěrečný test, kde se rekapituluje vše, co se za půl rok naučili. Jsem ráda, že to berou vážně a pilně se učí," dodala Blanka Dvorščíková.
Univerzita třetího věku b další vzdělání i v pokročilejším věku b přednášky jednou za čtrnáct dní b certifikát o vzdělání b univerzita je otevřena každému b semináře, které vybírají studenti b podmínkou ke studiu není maturita b výuka probíhá pomocí internetových přednášek
Foto: SENIOŘI se mohou vzdělávat v Domově seniorů ve Mšeně.
Foto: Deník/Lucie Čížková