Revoluce v lázeňské péči začíná. Co všechno se změní?

04.02.2014 16:25

Od října se do lázní dostane za peníze zdravotních pojišťoven méně lidí. Zkrátí se délka pobytu a zpřísní pravidla. Bude záležet i na tom, jak se o zdraví staráte.

Žádné preventivní programy pro cukrovkáře a lidi, kterým hrozí infarkt. Žádné každoroční pochodování po promenádě. Opakované pobyty si mnozí pacienti budou muset platit částečně ze svého. Pojišťovny jim zaplatí jen procedury. Od října totiž platí nový indikační seznam, který určuje, s jakými potížemi můžete do lázní vyjet. Přes sto tisíc lidí, kteří každoročně využívají služby tuzemských lázní, si zkrátka musí začít zvykat na změny. A to změny opravdu výrazné.

Jednou a dost

Peníze chce ministerstvo ušetřit zejména tím, že mnohým pacientům zaplatí zdravotní pojišťovny lázně jen jednou v životě. Pokud budou chtít jet podruhé, uhradí jim jen procedury, bez ubytování a stravy (příspěvkový režim), v některých případech dokonce vůbec nic.
Tak například pacienti s neoperovanými artrózami nebo neurologickými bolestmi zad, kteří se do lázní dostali rok co rok na plně hrazené pobyty. Od října si takový komfort užijí jen jednou v životě, pak už budou moci vyjet jen jednou za dva roky, ještě k tomu v příspěvkovém režimu. Přitom tato skupina byla mezi lázeňskými pacienty největší.
O pobyt nepřijdou vážně nemocní. "U řady závažných nevyléčitelných chronických onemocnění bude i nadále možné opakovat plně hrazené pobyty každoročně. Příkladem jsou Bechtěrevova nemoc nebo revmatoidní artritida," zdůrazňuje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Prevence v lázních končí

Lázně mají sloužit jenom opravdu nemocným. Na prevenci nejsou peníze. I tak si lze vyložit to, že ze seznamu vypadly některé preventivní programy. Tedy takové, které pacienty přímo neléčily, ale učily je, jak mají se svou nemocí žít.
Tak například: představte si, že přijdete k lékaři a on vám řekne, že máte cukrovku. Věděli byste přesně, co máte jíst? Jestli můžete sportovat? Že ne? Přesně pro vás byl takový preventivní lázeňský program určen. Od října na něj nebudou mít diabetici nárok. Zda je to však krok správným směrem, se nemohou lékaři shodnout. "Tento program dokázal zásadním způsobem ovlivnit stav pacienta," říká třeba lékařský ředitel lázní Poděbrady MUDr. Vít Mařatka.
Z České diabetologické společnosti zaznívá něco jiného. "Se zrušením pobytů souhlasíme, neměly pro naše pacienty takový význam. Navíc se chystá vznik edukačních center po celé republice, tudíž bude o pacienty postaráno," říká předsedkyně České diabetologické společnosti prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc.
Vedle nemocných s cukrovkou se preventivních programů účastnili i lidé, kterým hrozil infarkt. Tedy takoví, kteří spadali do rizikových skupin. Měli třeba vysoký tlak, zúžené cévy, byli obézní a jejich otec či matka infarkt prodělali. Lékař je poslal do lázní, aby se tam naučili, jak se správně hýbat i jíst. Teď už pobyt nedostanou.

Moc jíte a kouříte, nikam nepojedete

Trestat pacienty za to, že si své zdraví sami ničí, se snažil již "starý" indikační seznam. Proto ani v minulosti nemohl kuřák jet se svými zničenými plícemi do lázní.
Nový seznam ještě přiostřil a zaměřil se i na obézní jedince. Říká dokonce, kolik by člověk měl zhubnout, aby se do lázní mohl vrátit. Tak například diabetička měřící 170 centimetrů a vážící 87 kilogramů by musela zhubnout 4,5 kilo, aby jí lékař příště lázně předepsal. Jestliže bude její BMI vyšší než 30, musí snížit svou hmotnost o 5 procent. Pokud však body mass index překročí hranici 35, hubnout bude muset o deset procent (100kilová žena s výškou 170 cm o 10 kilo).
Tato podmínka se týká nejen diabetiků, ale třeba také pacientů s komplikovaným stavem žlučníku souvisejícím s obezitou.

Kratší pobyt, více pacientů

Do lázní se nově bude jezdit na kratší dobu. Z 28 dní se pobyt u dospělých zkracuje na 21 dní. To platí u takzvané komplexní péče, která je plně hrazena pojišťovnou a lékař vám na ni předepíše neschopenku. U mnohých procedur může lékař pobyt prodloužit, když bude mít pocit, že pacientovi prospívá. U příspěvkové péče se délka pobytu také mění: pacient může do lázní nově vyjet jen na 14 dní. Dosud byla minimální doba tři týdny. Takoví pacienti nedostávají na lázně neschopenku, pojišťovna jim nehradí stravu ani ubytování.
Již nyní mnoho lidí, kteří na příspěvkovou léčbu měli nárok, nabídku nevyužívalo. Vadily jim vysoké náklady. "Celých 70 procent pacientů, kteří mohli v rámci příspěvkové péče do lázní vyjet, nabídku odmítlo z finančních důvodů. Mnozí si nemohli vzít tak dlouhou dovolenou v kuse. Proto věříme, že možnost zkrácení pobytu, a tudíž zlevnění o třetinu, povede ke zvýšení dostupnosti lázní," jsou přesvědčeni ve Svazu léčebných lázní.

---

FAKTA Do konce září můžete do lázní postaru Změny v lázeňství začínají platit již od počátku října. Znamená to tedy, že jestliže budete chtít do lázní dle starých pravidel, musí vám lékař vystavit návrh na lázně do konce září. Jestliže jej zdravotní pojišťovna schválí, plně hrazený pobyt musíte absolvovat do konce roku. Na příspěvkový pobyt máte čas do konce března roku 2013. Návrhy totiž platí tři a šest měsíců. Nový indikační seznam a další rady najdete na www.lecebne-lazne.cz

Foto: Kratší pobyty Většina lázeňských pobytů se zkrátí o týden, ale pokud budou pacientovi pomáhat, mohou být zase prodlouženy.
Foto: Profimedia.cz

Klíčová slova: