Nebojte se Neslyšících!
Výstava v Českých Budějovicích přibližuje jazyk a kulturu neslyšících.
V budově Krajského úřadu v Českých Budějovicích bude po celý měsíc listopad možné zhlédnout výstavu s názvem „Nebojte se Neslyšících!“. Ta představí hlavní poskytovatele sociálních služeb pro neslyšící v regionu, obecně prospěšnou společnost Tichý svět a občanské sdružení Střep.
Výstava je věnovaná neslyšícím, jejich krásnému znakovému jazyku a bohaté kultuře. Snaží se veřejnosti přiblížit neslyšící nejen jako spoluobčany s komunikační bariérou, ale především jako hrdou jazykovou a kulturní menšinu, která má i svoje legislativně zakotvená lidská práva. Komunikační bariéry lze různými cestami snadno odstranit – tlumočnickou službou, online tlumočením apod. Mnohem těžší je však odstranit lidské předsudky, které často úspěšné komunikaci brání nejvíce. Neslyšících se však není třeba bát – vzkazují pořadatelé výstavy.
Osvětová akce probíhá pod záštitou Jihočeského kraje. Podílí se na ní také občanské sdružení neslyšících Evoluce 3 – Jihočeské centrum českého znakového jazyka a Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ta zde představuje projekt Bible bez hranic, historicky první překlad biblických textů do českého znakového jazyka. Skupina neslyšících z České republiky pod vedením teologů a lingvistů překládá vybrané biblické texty přímo z původních jazyků – hebrejštiny a řečtiny. Hlavním výstupem čtyřletého projektu jsou videa ve znakovém jazyce.
V rámci expozice návštěvníci uvidí fotografie, propagační materiály, ale také figuríny. Autorkou výstavy je odborná sociální pracovnice, regionální manažerka pobočky společnosti Tichý svět a koordinátorka projektu Bible bez hranic Gabriela Kocmichová. „V Českých Budějovicích mají sociální a pastorační práce s neslyšícími hluboké kořeny. Spolek neslyšících zde má dokonce stoletou tradici. V roce 1871 tu byl založen i ústav pro hluchoněmé, jehož objekt na Mariánském náměstí dodnes slouží neslyšícím,“ přibližuje historii služeb v regionu Mgr. Kocmichová, která zde působí jako sociální pracovnice již 12 let.
V současné době poskytují v Českých Budějovicích vedle specializovaných škol další služby pro osoby se sluchovým postižením organizace Tichý svět a Střep. Střep je zaměřený na tlumočnickou službu a Tichý svět nabízí kromě tlumočení, kam patří třeba také online tlumočení přes internet, i pomoc neslyšícím při hledání zaměstnání a odborné sociální a pracovně právní poradenství. Tlumočníků znakového jazyka je však podle Mgr. Kocmichové v regionu nedostatek. „Nedávno se situace výrazně zlepšila díky Tiché lince, kterou provozuje společnost Tichý svět. Je založena na online tlumočení přes internet. Letos jsme například rozvezli do nemocnic stovku tabletů, díky sbírce z adventních koncertů České televize. Tablety umožňují neslyšícím pacientům tlumočení přes internet a chystáme i další novinky,“ uzavírá Gabriela Kocmichová.
Výstava byla zahájena 3. listopadu a potrvá do 28. listopadu. Vernisáže se zúčastnilo asi 80 lidí, které do tichého světa neslyšících, a to pěkně od podlahy, uvedl budějovický klub Blueberry, smíšený soubor slyšících a neslyšících tanečníků. Výstavu zahájil vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví Mgr. Petr Studenovský, který po skončení vernisáže litoval, že nemůže docházet na kurzy znakového jazyka. Proto mu zástupci společnosti Tichý svět věnovali kalendář na rok 2015 s názvem Tichá místa, kde je také zobrazeno několik znaků.
Tichý svět, o. p. s.