Zrakově postiženým dávají naději

04.02.2014 16:25

NOVÝ JIČÍN – Handicap, slovo, kterého se bojí skoro každý, koho se bytostně dotýká. Své otom ví například paní Pavla z Nového Jičína. Příjmení neuvádí, nechce. Má už tak dost svých problémů.  

Je čtvrtek 11. října krátce po poledni a paní Pavla vchází v doprovodu své známé do dveří novojičínského střediska občanského sdružení KAFIRA v domě číslo 7 ve Štefánikově ulici. "Slyšela jsem to v městském rozhlase," odpovídá na dotaz Lenky Svobodové, manažerky organizace, odkud se dozvěděla, že KAFIRA právě pořádá den otevřených dveří.
Paní Pavla krátce odvypráví svůj příběh. Trpí asi patnáct let cukrovkou a zřejmě z toho důvodu se jí zhoršil zrak. Nemůže pořádně číst a špatně se jí už i chodí. "Tak bych třeba chtěla zjistit, jestli bych s tím nemohla dělat nějakou práci," vysvětluje důvod svého příchodu. Sdružení KAFIRA totiž na tento den připravilo řadu různých kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené. "Máme tady různé druhy bílých holí, ruční lupy, mluvící mobilní telefony, hlasové a hmatové budíky, odměrky, mluvící kuchyňské váhy, kamerové stolní lupy i digitální kompenzační pomůcky. Návštěvníky rovněž seznámíme se službami, které poskytujeme zrakově handicapovaným občanům na našich střediscích v Moravskoslezském kraji," říká Lenka Svobodová s upřeným pohledem na stůl plný předmětů, o nichž hovořila.
Paní Pavla si po chvíli zkouší lupy na čtení – i třeba takovou, která se dá pověsit n krk. "Při té bych třeba mohla i šít nebo vyšívat. Právě nějakou takovou práci sháním," nakousla další důvod své návštěvy. Společnost KAFIRA totiž také kromě poskytování různých právních služeb pomáhá handicapovaným při hledání, získávání a udržení pracovního místa.
"A nechtěla byste třeba dělat něco s počítačem. U nás nabízíme vzdělání v oblasti počítačových dovedností pro začátečníky i pokročilé," nabízí paní Pavle Jaromíra Čuboková, vedoucí střediska, která je zároveň vedoucí lektorkou vzdělávacích aktivit.
Paní Pavla váhá, ale následuje ji k počítači, na jehož monitoru se objevují texty psané velikými písmeny. Jaromíra Čuboková kliká na jeden z textů a jeho obsah najednou zazní z reproduktoru. Paní Pavle by se taková práce zjevně líbila, ale má obavy z finanční náročnosti. Nad nabídkou, že se může zúčastnit poskytovaných kurzů, ale začíná uvažovat. Když po chvilce odchází, zdá se, že společnost KAFIRA získává dalšího klienta.

---

KAFIRA o.s. je nezisková organizace, která vznikla v roce 2002 s cílem podporovat zaměstnatelnost zrakově postižených osob v Moravskoslezském kraji. Svými službami se snaží podporovat nezávislý a samostatný život lidí ve věku od 15 let, které jejich poškození zraku ovlivňuje při každodenních činnostech běžných ve společnosti. Rozsah poškození zraku může být na úrovni slabozrakosti, praktické nevidomosti a úplné nevidomosti. Neobjednaní zájemci se do novojičínského střediska mohou dostavit každý čtvrtek v době od 12 do 16 hodin. Na jiných termínech se zájemci mohou dohodnout individuálně. Potřebné informace získají na stránkách www.kafira.cz.

Foto: Při čtvrtečním dnu otevřených dveří se návštěvníci novojičínského střediska KAFIRA mohli seznámit s různými lupami, čtecími zařízeními a dalšími pomůckami pro zrakově postižené. Vedoucí střediska Jaromíra Čuboková právě představuje čtecí lupu.
foto: IVAN PAVELEK

Klíčová slova: