Srozumitelně o duši a těle pro ženy s mentálním postižením
Sérii publikací v projektu „UŽ VÍM!“ vydá Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice.
Ženy s mentálním postižením mají jen velmi omezený přístup k informacím týkajících se nejen jejich těla, partnerských vztahů či sexuality, ale i nedostatek informací o tom, kam se obrátit o pomoc v případě porušování práv nebo v případě, že se cítí ohroženy.
Lidé s mentálním postižením v ČR čelí diskriminaci a velkým překážkám v přístupu ke službám, které se zaměřují na práci s lidmi ohroženými domácím násilím a sexuálním zneužíváním. Ženy se zdravotním postižením jsou až 10 x častěji zneužívány a znásilňovány než zdravé ženy, z čehož nejohroženější skupinou jsou ženy s mentálním a kombinovaným postižením. Podle dokumentů Evropského parlamentu se stává oběťmi fyzického nebo psychického násilí až 80 procent žen se zdravotním postižením.
Ve snaze o zlepšení situace vyjdou v letošním roce pod jednotným označením „UŽ VÍM!“ publikace, které snadno srozumitelnou formou seznámí čtenářky s mentálním postižením s otázkami partnerství a sexuality, rodičovství, zdravotní prevence a sexuálního násilí a zneužívání. Informace budou dostupné i na webových stránkách, kde navíc najdete i příběhy ze života rodin lidí s mentálním postižením a doporučení odborníků z rozličných oborů. Součástí projektu budou také vzdělávací semináře pro ženy s mentálním postižením a vytvoření expertní platformy, kde budou moci profesionálové z různých oblastí propojit své znalosti. V rámci projektu pomůžeme ženám s mentálním postižením založit svépomocné skupinky, kde se budou moci volně bavit mezi sebou o svých potřebách, zkušenostech a problémech.
Projekt „UŽ VÍM!“ realizuje Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, z.s. společně s Islandskou univerzitou v Reykjavíku. Téma ženského zdraví, sexuality a zneužívání otevírá lidem s mentálním postižením, jejich blízkých a odborné veřejnosti. Zapojit se do něj může každý, kdo je ochoten sdílet své osobní a rodinné zkušenosti, nebo by rád posílil expertní platformu.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Michaela hodíková