Galerie Vinohradská 12 hostí umělce s roztroušenou sklerózou
06.11. 2015 - 13:38
Výstava Cesta za duhou již potřinácté ukazuje svět optikou nevyléčitelně nemocných.
Poprvé však v bezbariérovém prostoru Galerie Vinohradská 12.
Ve čtvrtek 5. listopadu se v 17. hodin slavnostně otevřou dveře historické budovy Českého rozhlasu na pražských Vinohradech pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) a všem, kteří zavítají a prohlédnou si jejich díla. Celý listopad bude hostit tamní Galerie Vinohradská 12 třináctý ročník výstavy děl od tří desítek umělců, kteří mají jedno společné – diagnózu RS.
Do pestré skladby fotografií, kreseb, malby, básní, povídek, korálkových či textilních děl již tradičních autorů letos přibydla díla čtyř autorů nových. K těm patří i pan Milan Šlégr, který do pražské galerie přivezl unikátní kolekci velkoformátových podmořských fotografií.
Další, kdo své fotografie vystavuje, je paní Dana Kominková. Roztroušenou sklerózou trpí 24 let. K fotografování ji přivedla chuť podělit se vizuálně o krásy, které má na svých cestách. Zároveň se tak snaží ukázat nejen pacientům s RS, ale i ostatním lidem, že RS není nic, co by mělo a mohlo člověka zastavit od jeho touhy poznávat svět. A jak sama říká: „S roztroušenou sklerózou nebojuji. Přijala jsem ji a uzavřely jsme spolu dohodu. Doprovází mě, ale neomezuje. Nelze trávit život bojem. Na to, je život příliš krátký a nádherný. RS je společnice, která mě velmi posunula na cestě osobního růstu a bez ní bych nebyla tím,
Kurátorkám Veronice Bratrychové a Kláře Zápotocké se podařilo i tento rok nenásilně propojit tvorbu umělců – profesionálů i amatérů. Pojítkem se stalo místo konání letošní výstavy. Většina autorů se totiž nechala shodně inspirovat rozhlasem, vlnami, přenosem signálu. A není se čemu divit.
Právě zpomalení či přerušení signálů mezi nervovými buňkami je totiž průvodním jevem choroby, na jejímž konci může být trvalé ochrnutí. Není to ale pohled utopený v slzách či depresi. Naopak jde o niterné vyjádření jedinců, kteří museli čelit výzvě v podobě nevyléčitelné nemoci, a přesto v ní dokázali najít naplnění a radost.
Dnešní léčba umí u nemoci zmírnit řadu příznaků, ale doporučují se i další formy terapie, terapeutický účinek umělecké činnosti napomáhá přijetí nemoci jako takové a pozitivně ovlivňuje psychický i emoční stav pacienta.“ vysvětluje prof. Eva Havrdová, vedoucí lékařka RS centra Všeobecné fakultní nemocnice Praha. Jako každoroční garant výstavy přidává i svoji osobní zkušenost: „Z letité praxe mohu říci, že řada pacientů nachází v umění velký životní náboj, a právě proto je každý ročník Cesty za duhou plný pozitivní energie.“
Výstavu Cesta za duhou lze zhlédnout od 5. do 31. listopadu na adrese Vinohradská 12 v budově Českého rozhlasu v Praze. Galerie je pro veřejnost otevřena vždy ve čtvrtek od 10 do 18 hodin, v ostatních dnech je možné navštívit expozice v rámci skupinové rezervace.
Výstava se koná za podpory CEROS, o. p. s., Nadačního fondu IMPULS, NFOZP, UNIE ROSKA, Sdružení mladých sklerotiků a společnosti Merck.
Podrobné informace najdete na www.cestazaduhou.cz a www.aktivnizivot.cz.
Hana Potměšilová
Klíčová slova: