Od 1. 1. 2014 se začala uplatňovat dvě posuzovací kritéria pro přiznávání průkazů TP, ZTP,ZTP/P. Praxe ukázala, že tato kritéria značně komplikují nárok na přiznání průkazů osoby se zdravotním postižením TP, ZTP,ZTP/P, a to především u zdravotních postižení, jako jsou autismus, interní onemocnění, psychická onemocnění atd. Vzhledem k různé době platnosti průkazů osoby se zdravotním postižením jsou v rámci správního řízení aplikovány různé postupy při prodlužování a přiznávání průkazů. Seminář je především zaměřen na tuto specifickou oblast, včetně novely právního ustanovení k průkazům osoby se zdravotním postižením TP, ZTP,ZTP/P.
Přednáška má přiblížit dávky, příspěvky a zvýhodnění, o které mohou postižení občané v ČR žádat a využívat je, včetně praktických návodů, tzv. "Jak na ně". Vysvětluje i způsoby, jak jsou dávky a výhody přiznávány a jak se hodnotí z pohledu úřadů a jejich metodiky a jak to můžeme jako sociální pracovníci či přímo zdravotně postižení ovlivnit. Přednáška zahrnuje také plánované novinky v tomto daném tématu a navrhované změny, které podrobně rozebereme.
Přednáší renomovaná lektorka Mgr. Monika Heczková
Cena kurzu je 1750,- Kč.
Účastníci obdrží osvědčení o absolvování kurzu.
Občerstvení je samozřejmostí.
Více o naší společnosti, kontakty a přihlášky na kurzy najdete na http://www.ibb.cz/
Program kurzu:
- Zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů.
- Druhy dávek – příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku. Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání.
- Podmínky nároku na příspěvek na mobilitu, výše příspěvku na mobilitu.
- Podmínky příspěvku na zvláštní pomůcku.
- Výpůjčka zvláštní pomůcky.
- Průkazy mimořádných výhod a jejich doba platnosti.
- Podmínky vydání duplikátu průkazu mimořádných výhod, podmínky vydání průkazu osoby se zdravotním postižením.
- Průkaz osoby se zdravotním postižením.
- Posuzování zdravotního stavu vzhledem k nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením.
- Uplatnění statutu osob se zdravotním postižením, osob se zvlášť těžkým zdravotním postižením nebo osob se zvlášť těžkým zdravotním postižením s potřebou průvodce.
- Vyhláška č. 388/2011 Sb., kterou se provádí některá ustanovení zákona o dávkách osobám se zdravotním postižením.
- Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí, těžce sluchově postiženým osobám, těžce zrakově postiženým osobám a osobám s těžkou nebo hlubokou mentální retardací.
- Porovnání kritérií pro možnost získání finančního příspěvku na zvláštní kompenzační pomůcky v rámci zrušené vyhlášky č. 182/1991 Sb. a v rámci nové prováděcí vyhlášky č. 388/2011 Sb.
- Pomůcky určené osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí. Pomůcky určené těžce zrakově postiženým osobám.
- Pomůcky určené těžce sluchově postiženým osobám.
- Zákon č. 366/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
2. Změna zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
- Příspěvek na péči.
- Kritéria základních životních potřeb pro posuzování stupně závislosti.
- Institut zvýšení příspěvku na péči.
- Kontrola využití příspěvku na péči.
- Příspěvek na péči v rámci EU.
- Vyhláška č. 391/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
- Vymezení schopností zvládat základní životní potřeby.
3. Změna zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.
- Rodičovský příspěvek pro rodiče dětí se zdravotním postižením Příspěvek na bydlení (+ doplatek na bydlení) osobám se zdravotním postižením.