Specializační vzdělávání (atestace) pro fyzioterapeuty bylo v roce 2004 (nařízení vlády č. 463/2004 Sb., následně č. 31/2010 Sb.) definováno a rozděleno do 5 oborů. Jedním z nich je fyzioterapie v neonatologii a pediatrii.
Specializační vzdělávání v neonatologii a pediatrii realizuje RL-Corpus, s. r. o., které MZ ČR udělilo akreditaci dle §§ 45–50 zákona č. 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, dne 1. 7. 2012. Pověřenou organizací MZ ČR, která zabezpečuje koordinaci a kontrolu organizace i realizace specializačního vzdělávání včetně atestačních zkoušek, je NCO NZO.
Cílem tohoto specializačního vzdělávání je vytvořit odborníka pro oblast dětské fyzioterapie. Odborný fyzioterapeut pro neonatologii a pediatrii bude schopen nejen odborně ošetřit pacienta, ale uplatní se i ve vedoucích metodických pozicích na odděleních dětské rehabilitace a také bude působit jako konzultant rehabilitačních postupů v oblasti dětské fyzioterapie.
Charakteristika činnosti absolventa
Odborný fyzioterapeut se specializovanou způsobilostí v oboru fyzioterapie v neonatologii a pediatrii je připraven hodnotit výbavnost základních novorozeneckých reflexů, používat, ovládat a aplikovat vývojovou kineziologii, stanovit kvalitu a kvantitu ontogenetického motorického vývoje dítěte, používat reflexní lokomoci dle Vojty nebo terapii dle Bobath konceptu (NDT), stanovit hlavní kineziologický deficit pacienta, hodnotit dynamiku a prognózu centrální koordinační poruchy, vést domácího terapeuta, vést léčbu dítěte, stanovit a zdůvodnit krátkodobý a dlouhodobý fyzioterapeutický program, podílet se na prevenci a léčbě svalových dysbalancí, organizovat preventivní fyzioterapeutickou péči u vertebrogenních poruch dětí, aplikovat techniky respirační fyzioterapie, edukovat rodiče dítěte, připravovat standardy specializovaných postupů v rozsahu své způsobilosti, je připraven se vzdělávat a rozvíjet k vedení specializačního vzdělávání v oboru své specializace.
Forma specializačního studia
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu povolání formou celodenní průpravy. Optimální doba specializačního vzdělávání je 24 měsíců, kterou lze prodloužit nebo zkrátit při zachování počtu hodin vzdělávacího programu.
Délka přípravy činí celkem 400 hodin teoretického vzdělávání a odborné praxe v oboru fyzioterapie v neonatologii a pediatrii. Odborná praxe tvoří minimálně 50 % celkového počtu hodin. Program stanoví 175 kreditů. Ukončení každé části je realizováno ověřením znalostí.
Podmínky přijetí
Podmínkou pro zařazení do specializačního vzdělávání v oboru fyzioterapie v neonatologii a pediatrii je: - získání odborné způsobilosti k výkonu povolání fyzioterapeuta dle § 24 zákona č. 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, - u absolventů tříletých oborů Bc., Dis. a absolventů SZŠ předložení dokladu o absolvování aplikované fyzioterapie nebo absolvování PSS, - předložení dokladu o absolvování dlouhodobého certifikovaného kurzu určeného pro ošetřování dítěte od nejnižších věkových skupin (Vojta či Bobath) v rozsahu nejméně 320 hodin, - výkon praxe v oboru pediatrie a neonatologie minimálně 3 roky (včetně certifikovaného kurzu Vojta nebo Bobath).
Žádost o zařazení do seznamu uchazečů se podává přes aplikaci "Evidence zdravotnických pracovníků" na webových stránkách NCONZO. Spuštění specializačního vzdělávání je předběžně plánováno na 6. 6. 2013.
Kontaktní osoba pro specializační vzdělávání pro fyzioterapeuty v neonatologii a pediatrii: Mgr. Eva Machačová, e-mail: eva.machacova@rl-corpus.cz Další informace obdrží účastník při zahájení studia. Podrobnější informace jsou k dispozici i na webových stránkách RL-Corpus, s. r. o.: www.rl-corpus.cz/ specializacni-vzdelavani-52824500.html
O autorovi: Bc. Věra Skaličková – Kováčiková, ředitelka RL-Corpus, s. r. o.