Děti pomohly získat 100 000 Kč na tlumočnickou aplikaci

Mobilní telefon je tím prvním, po čem lidé v případě nouze sáhnou. Ať už se jedná o nesnáze jako zabouchnuté klíče nebo například dopravní nehodu, neslyšící si zavolat o pomoc jen tak nemohou. Mají jim v tom pomáhat speciální tlumočníci. Ti však podle údajů Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel v České republice působí v poměru jeden na 143 neslyšících. Největší poptávka je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Děti zapojené do projektu Čtení pomáhá proto darují částku 100 000 korun na provoz tzv. Tiché linky – online aplikace určené pro video-hovory ve znakovém jazyce.

V rámci projektu Čtení pomáhá děti přispívají na různé charitativní akce. Od února mohli mladí čtenáři věnovat 50 Kč, které získávají za každou přečtenou knihu, právě na provoz Tiché linky. Nyní se dětem podařilo dosáhnout cílové částky 100 000 Kč.

Službu pro neslyšící provozuje obecně prospěšná společnost Tichý svět, jejíž pobočka je od roku 2014 v Ústí nad Labem a od 2015 i v Ostravě. Právě v  Ústeckém a Moravskoslezském kraji je poptávka po tlumočnících největší z celé České republiky. Získané peníze se použijí na technické zajištění Tiché linky, její přerod v mobilní aplikaci a na pokrytí platu jejích zaměstnanců.

„Tichou linku nyní obsluhuje 15 tlumočníků, kteří komunikují ve znakovém jazyce, a 4 přepisovatelé – kromě lidí, jenž jsou neslyšící od narození, se na nás obrací i ti, kteří o sluch přišli až později během života, a proto neznakují. Právě s nimi komunikujeme prostřednictvím psaného textu. Pracovníci jsou propojeni přes internet a práci si předávají na směny, takže linka funguje nepřetržitě,“ uvádí Klára Sobotíková, projektová manažerka Tiché linky.

Nejčastěji se podle ní na linku, která funguje prozatím jen na webovém rozhraní, obrací zástupci mladších generací. Pro mladé je totiž práce s novými technologiemi, jakými jsou chytré mobilní telefony a tablety, naprosto běžná. Celkové věkové rozpětí uživatelů je však široké – nejmladšímu klientovi je 13 a nejstaršímu 79 let.

„Kuriózní případ nastal například v loňském roce. Tehdy musela naše tlumočnice zavolat záchrannou službu pro neslyšící ženu, která začala rodit,“ doplňuje Klára Sobotíková.

Případů, ve kterých operátoři pomáhali při komunikaci neslyšícího s lékařem, se za 8leté působení online tlumočení pod záštitou Tichého světa událo mnoho. Počet klientů na lince se v roce 2015 vyšplhal až k tisícovce. Linka ročně zajistí přes 25 tisíc spojení.

 

***

Projekt Čtení pomáhá, podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman. Další knihy na seznam postupně přibývají. Iniciátorem a donátorem projektu je Martin Roman.

Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz

Tereza Skácalová

Klíčová slova: