Vzhledem ke skutečnosti, že stanovení úhrady u zdravotnických prostředků (ZP) je složitější proces, než je tomu například u léčivých přípravků, přišla VZP s iniciativou, která by měla do systému vnést jasný pořádek. Doposud totiž ne existoval katalog ZP, který by jasně říkal, které ZP jsou terapeuticky zaměnitelné, neboli které skupiny ZP mohou být pro svůj obdobný léčebný efekt u pacienta libovolně zaměňovány.
Profitovat z takového nového katalogu budou jak lékaři (bude zřejmé, které ZP a za jakých podmínek mohou předepisovat), tak pacienti. Ti si například za ZP s vyšší cenou, které přinášejí další komfort oproti plně hrazeným variantám, budou moci doplatit.
Tato iniciativa byla převzata i pro tvorbu připravované vyhlášky o zdravotnických prostředcích, ve které je navrženo jejich základní členění do skupin, zatím stále jen v pracovní verzi:
01 - ZP krycí
02 - ZP pro inkontinentní pacienty
03 - ZP pro pacienty se stomií
04 - ZP ortopedickoprotetické a ortopedická obuv
05 - ZP pro diabetické pacienty
06 - ZP pro kompresivní terapii
07 - ZP pro pohybově postižené pacienty
08 - ZP pro sluchově postižené pacienty
09 - ZP pro zrakově postižené pacienty
10 - ZP respirační a inhalační
11 - ZP stomatologické
Jednání o kategorizačním stromu probíhalo v letošním roce za účasti odborníků pro jednotlivé terapeutické skupiny, plátců - zástupců VZP a Svazu zdravotních pojišťoven, a také výrobců. Nalezení konsenzu jednotlivých stran nebylo jednoduché, ale v drtivé většině skupin byla nalezena dohoda. Jako konkrétní příklad uveďme například všemi dohodnutou úhradu glukometrů, která sice nepatrně poklesne, ale glukometr bude moci být předepisován častěji oproti současnému stavu, či zcela nově zavedení expektoračních pomůcek do úhrad. Poučením pro příště je potřeba oddělit jednání o vlastním kategorizačním stromu od výše úhrad, protože dohadování nad konkrétními čísly úhrad řadu jednání velmi zkomplikovalo; někde nebylo nalezení dohody možné vůbec.
VZP jako jediná v minulosti tvořila tzv. úhradový katalog (číselník). Ostatním pojišťovnám prodává své "knowhow", resp. s nimi sdílí své náklady spojené s tvorbou tohoto číselníku. Od roku 2014 budou všechny ZP "na poukaz" kategorizovány vyhláškou.
"Snažíme se vytvořit v systému pořádek, tedy zracionalizovat výdaje na základě platby stejné úhrady za stejný efekt. Pokud by se to podařilo, získají předepisující lékaři ve své práci více jistoty. Budou přesně vědět, za jakých podmínek jim půjdou jednotlivé ZP do nákladů. Pacient naopak pozná, na co má nárok a jaký bude jeho případný doplatek. VZP hradí zdravotní péči, její povinností je však dbát na racionalizaci výdajů a účelné hospodaření s objemem financí veřejného zdravotního pojištění," říká MUDr. JUDr. Petr Honěk, ředitel Odboru léčiv a zdravotnických prostředků VZP ČR.
foto: Profimedia