Konopí jako léčivý prostředek i potravina

04.02.2014 16:36

V pražském obchodním centru Letňany byla otevřena první lékárna v Česku se specializací na konopí. Lékárna Konopnyshop. cz nabízí konopné masti Carun proti lupénce nebo akné, ale také kosmetické prostředky. Součástí servisu je i poradenství ohledně zdravotních účinků konopí.  

V první konopné lékárně je určeno k prodeji široké spektrum produktů určených k prevenci a také k potlačení příznaků široké řady nemocí. "Naším cílem je vrátit výrobky z konopí zpět do běžného života všech lidí. Otevření na tak frekventovaném místě je pro nás cesta, jak toho dosáhnout. Léčba konopím pomáhá vyřešit řadu zdravotních problémů díky účinným cannabinoidům. Tyto látky se v přírodě vyskytují pouze v rostlinách konopí," uvádí hlavní důvody otevření Jiří Stabla z Konopnyshop. cz.

Masti i potraviny

Vedle konopné kosmetiky a prostředků z léčivého konopí jsou v lékárně k mání také potravinářské nebo textilní produkty. Zejména řada značky Carun, do které patří konopné semínko a konopná mast Carun – jediný zdravotnický prostředek v Česku doporučovaný při léčbě kožních potíží, ale i na opruzeniny, opary, odřeniny, popáleniny, bodnutí hmyzem či odstranění bércových vředů. Dále konopný olej a konopné mýdlo. Prodejna bude dostupná i pro tělesně postižené.

Poradci budou radit denně zájemcům

Konopí a produkty, jako mast či olej, pomáhají podle odborníků při léčbě desítek nemocí. Konopný výtažek se řadí mezi nejúčinnější, nejlevnější a dokonce nejšetrnější léky na zmírnění příznaků rakoviny. Vysoký potenciál má při léčbě cukrovky a na úrazy a popáleniny. Konopí podle Jiřího Stably nemá nežádoucí účinky jako farmaceutické léky.
Nepůjde však jen o prodej konopných produktů, ale i o osvětu, odborný výklad k čemu konopí užívat a jakým způsobem. Denně bude k dispozici tým poradců, který všem příchozím nabídne řadu důležitých zkušeností i zajímavostí nejen z oblasti medicíny.

Konopí na Konopišti

Od konopí je už jen krůček ke Konopišti. A právě tato rostlina, konopí, která má neuvěřitelnou léčivou sílu a ve středověku se využívala při výrobě provazů, oděvů, papíru nebo zbraní, dala zámku jméno. Na zámek se konopí vrátilo loni, když tu Konopnyshop. cz ve věži Žofie otevřel svůj první kamenný obchůdek s výrobky z konopí. Ve věži se od té doby vystřídalo mnoho tuzemských i zahraničních turistů a zájemců o konopné produkty.

Vaříme s konopím

Konopí je velmi dobrou potravinářskou plodinou, neboť semena (obsahující konopný olej) mají zastoupení všech esenciálních aminokyselin (včetně osmi aminokyselin, které si lidské tělo nedovede vyrobit) a nenasycených mastných kyselin stejně jako sója. Konopné bílkoviny jsou navíc ve stejné formě a v přibližně stejných proporcích, v jakých se vyskytují v lidské krevní plazmě.
Hrst konopných semen dokáže pokrýt potřebu proteinů a mastných kyselin dospělého člověka na jeden den. Z listu a květu lze připravovat nápoje (čaj, pivo, víno a destiláty) a jídla na stovky způsobů. Z konopných semínek se dnes vyrábí mnoho potravin, jako například mouka, pečivo, neživočišné mléko, sýr a pomazánky, müsli tyčinky, těstoviny, ingredience do salátů, stejně jako jedlý olej a margarín.

Historie konopí na jídelníčku

Konopné semeno (semenec) bylo součástí potravy lidí i zvířat od nepaměti. Středověké kláštery spotřebovaly valné množství semence na polévky a kaše. Ještě během 19. století pomohla konopná semínka překonat obyvatelům Austrálie dva rozsáhlé hladomory. V současnosti se stává stále vyhledávanější a využívanější potravinou. Přestože největšími odběrateli semence v Asii i Evropě zůstávají chovatelé zvířat (je ceněným ptačím zobem, používá se také jako návnada na ryby), v posledních letech se v západních zemích zařazuje mezi oblíbené doplňky stravy.

Olejnatý oříšek

Konopné semeno je malý olejnatý oříšek, jehož měkké jádro chrání tvrdší vlákenná slupka. Obsahuje 25 až 34 procent oleje a 22 až 25 procent stravitelných bílkovin, sacharidy převážně ve formě vlákniny a širokou škálu vitaminů i minerálních látek. Dále vodu, popeloviny, lecitin, fytin a kyselinu cannabidiolovou se silným baktericidním účinkem.
Bílkovina se v semeni vyskytuje převážně ve formě dobře stravitelného edestinu a albuminu. Edestin je rostlinný protein nejvyšší kvality shodný s bílkovinou lidského těla. Díky tomu je skvěle přizpůsobený potřebám buněk. Edestinové a další bílkoviny obsažené v semenci jsou zodpovědné za produkci hormonů, hemoglobinu, enzymů a bílých krvinek. Jsou zdrojem imunoglobulinu, který podporuje imunitu organismu a pomáhá tak předcházet nemocem. Jsou nezbytné pro zdravý růst dětí.

Ze semínek mléko

Vláknina významně zvyšuje výživovou hodnotu konopných semen. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporuje trávení. Strava bohatá na vlákninu vyvolává pocit plnosti, což může být využito při boji s obezitou. Konopná strava navíc zahání chuť na sladké.
Maso je často mylně považováno za hlavní a nejhodnotnější zdroj živin. Přitom semena, spolu s obilovinami, ovocem a zeleninou jsou pro náš organismus vhodnější a z výživového hlediska často hodnotnější. "Nastal čas znovu začlenit semena do našeho každodenního jídelníčku a uvědomit si životodárnou energii, kterou poskytují pro náš zdravý a spokojený život," uvádí odborník na konopnou výživu Jiří Stabla.
Surová semínka se přidávají do salátů, nálevů, zasypávají se jimi omáčky a další jídla. Výjimečně lahodná jsou naklíčená. Jejich pražením a dochucením lze získat zdravou pochoutku mnoha příchutí. Vynikající chuti jsou také loupaná konopná semínka. I když jsou zbavená slupky, přesto si stále zachovávají řadu výživných látek. Jejich rozmixováním s vodou dokážeme získat osvěžující rostlinné mléko.

Recepty

Konopný dort s meruňkami Potřebujeme: 110 g sušených meruněk, nasekaných a namočených přes noc ve vodě, 75 g rozmačkaného tofu, 75 g mletých mandlí, 75 g mletých lískových oříšků, 100 g loupaných konopných semínek Carun, 50 g slunečnicových semen, 30 g restovaných konopných semen Carun, 20 g sezamových semínek, 25 g dýňových semínek, 25 g jemně sekaných lískových oříšků, 10 g máku, 90 g rozinek, 1 čajovou lžičku vanilkové esence.
Postup: Vymažte kulatou dortovou formu a vyložte ji papírem na pečení. Všechny suché přísady, vyjma rozinek, promíchejte. Meruňky a šťávu, v níž byly namočené (maximálně 250 ml), dobře rozmixujte s vanilkou. Vzniklou kaši přidejte k tofu, rozinkám a suché směsi a vypracujte lepkavé těsto. Vložte ho do formy a dobře upěchujte. Přikryjte papírem na pečení, zatižte závažím a na celý den či přes noc dejte chladit.
Vyndejte z formy a vložte obráceně na podnos. Ozdobte podle libosti meruňkami nebo ovocem a podávejte s konopným jogurtem, čokoládovou pěnou a navrch nasypte loupaná konopná semínka. Předkrm z lilku s konopím Potřebujeme: 1 lilek, špetku mleté skořice, 1 hřebíček na osobu, 175 g červeného zelí, 100 g oříšků kešu, 100 g loupaných konopných semínek Carun, šťávu z 1 citronu, svazek čerstvého tymiánu.
Postup: Lilek rozkrojte podélně napůl a vydlabejte vnitřek. Zelí jemně nasekejte a oříšky rozemelte.
K zelí přimícháme bylinky, oříšky, konopná semínka Carun a citronovou šťávu a směsí vyložíte lilek. Jí se syrové nebo pečené (30 minut při 180 stupních Celsia).
Zdroj: Konopnyshop.cz

Foto: SLAVNOSTNÍ otevření konopné lékárny.
Foto: archiv Konopnyshop.cz

Klíčová slova: