Praha – Diabetici kromě své nemoci bývají častěji postiženi i dalšími vážnými chorobami. Kvůli vysoké hladině cukru v krvi u nich může nastat selhávání ledvin, postupná ztráta zraku či se projeví tzv. diabetická noha. Více je také postihují srdečně cévní onemocnění a psychické problémy.
První projevy selhávání ledvin lze poznat vyšetřením hladiny bílkoviny v moči. "Pokud však pacient nemá tušení, že trpí cukrovkou nebo nedbá na doporučení lékaře, mohou se obtíže s ledvinami projevit až při jejich závažném selhávání," objasňuje prof. MUDr. Štěpán Svačina, přednosta III. interní kliniky 1. LFUK v Praze.
Cukr v krvi postihuje i oční cévy, které zásobují oko živinami. "Při zvýšené hladině cukru dochází ke zhoršení vidění. Pokud se diabetes podaří včas kompenzovat, zrak pacienta se obvykle opět zlepší," vysvětluje profesor Svačina.
U tzv. diabetické nohy se na pokožce tvoří vředy a rány, které se špatně hojí. Tyto stavy pak mohou skončit až amputací končetiny.
Někteří cukrovkáři se nemusejí vyrovnávat "pouze" se svou nemocí. "Pacienti mohou častěji trpět psychickými problémy, především depresemi. Výkyvy nálad souvisí s hladinou cukrů v krvi," popisuje prof. Svačina. S diabetem úzce souvisí i zvýšený výskyt srdečně cévních chorob, hlavně cévní mozkové příhody a infarktu. Pokud má pacient cukrovku v kombinaci se selháváním ledvin, je toto riziko zvýšené o 90 % ve srovnání s lidmi s cukrovkou bez této komplikace.
"Prevence cukrovky nespočívá v tom, že člověk přestane jíst sladké, jak si to mnozí myslí. Za diabetes mohou zejména živočišné tuky obsažené například v uzeninách, paštikách nebo mletém mase," dodává prof. Svačina. Dodržováním zdravého životního stylu je možné eliminovat výskyt cukrovky i u osob s genetickými předpoklady.