Děti pomohou nevidomým z Ústecka ovládat mobily i počítače
Účastí v projektu Čtení pomáhá získaly 65 tisíc korun na nákup odečítacího programu JAWS.
Napsat email, vyhledat recept na internetu, zkontrolovat Facebook. Elektronika pro většinu uživatelů představuje zábavu a ulehčení komunikace, ale i pomoc. Nevidomí však nemohou své chytré telefony a počítače jednoduše používat, musí je nejprve ozvučit. Mladí čtenáři v projektu Čtení pomáhá proto věnují 65 000 na program JAWS – doplňkovou aplikaci, která zajišťuje potřebnou úpravu techniky pro nevidomé. Vybraná částka umožní slepému lektorovi Petrovi Adamovskému, aby mohl s programem učit pracovat zrakově postižené v ústeckém Tyflocentru.
Pan Adamovský oslepl ze dne na den ve svých 27 letech. Několik let poté, co přišel díky ztrátě zraku o svou původní práci, se jako lektor Tyflocentra v Ústeckém kraji začal věnovat pomoci nevidomým a zrakově postiženým. Ty učí ovládat odečítací program umožňující práci s počítačem.
„Všechny klávesové zkratky, text a cokoli, na co kliknete, vám JAWS přečte. Můžete tak pracovat stejně jako lidé se zrakem. Momentálně máme k dispozici pouze demo verzi, která funguje 40 minut a následně se vypne. S takovým polovičatým programem se pak špatně pracuje,“ vysvětluje pan Adamovský, který klienty s programem učí v centru, ale dojíždí za nimi i domů.
Odečítací program je jednou z mnoha pomůcek, která nevidomým usnadňuje normální život a orientaci.
„Samozřejmostí dnes není ani ozvučení veřejných budov a prostorů, jako bank, pošt a trolejbusů. Pomůcky jsou velmi finančně nákladné a hůře dosažitelné. Ačkoliv si nevidomí mohou zažádat o dotaci, celý proces trvá i několik měsíců. Jsme proto rádi, že pomáhat chtějí i děti v projektu a seznamují se tak se zkušenostmi nevidomých,“ dodává Adamovský.
Do projektu Čtení pomáhá, jehož iniciátorem a donátorem je Martin Roman, je v současné době zapojeno téměř 200 000 mladých čtenářů. Pomáhat mohou žáci a studenti základních a středních škol. Stačí se jen zaregistrovat na webových stránkách www.ctenipomaha.cz, přečíst si vybranou knihu a vyplnit správně kontrolní test. Za to pak děti obdrží kredit v hodnotě 50 korun, který mohou věnovat na některý z charitativních počinů, jako je například předčítací program.
Ústecké Tyflocentrum poskytuje průvodcovskou, předčitatelskou službu a sociální rehabilitaci. V současné době pečuje zhruba o 60 klientů z celkového počtu přibližně 200 zrakově postižených z Ústeckého kraje.
Tereza Skácalová