Navigace pro nevidomé do vnitřních prostor

04.02.2014 16:36

Společnost Fujitsu se spolu s Japonským národním institutem pro informace a komunikační technologie (NICT) dohodly na vývoji nového navigačního systému, který bude určený do vnitřních prostor. Pomáhat má především nevidomým ve snazší orientaci na místech, kde jsou nefunkční klasické GPS technologie. Navigace bude probíhat v reálném čase prostřednictvím hlasového výstupu, který bude přicházet z uživatelova smartphonu.  

Navigace ve venkovních prostorech, známá jako GPS, je dnes běžnou záležitostí, nelze ji však používat i v prostorech uvnitř. V nově vyvíjeném navigačním systému společnosti Fujitsu slouží k měření vzdálenosti předmětů od zdroje UWB (Ultra Wide Band = velmi široké pásmo) bezdrátová technologie, která za pomoci rádiových vln dokáže určit velmi přesnou polohu předmětů i ve vnitřních prostorech, v reálném čase a s přesností s maximální odchylkou do 30 centimetrů.
V místnosti bude instalováno několik mobilních základen, které budou vysílat informace o pozici sledované osoby a pozici předmětů přímo do počítače. Počítač takto získaná data zpracuje a přepošle je dále do mobilního telefonu se speciální aplikací. Hlasový výstup z telefonu pak bude směrovat uživatele po prostoru k vybranému cíli/předmětu. V současnosti systém využívá Fujitsu Arrows X LTE F-05D, k mapování aplikace Androidu 2.3, a technologii UWB.
UWB: jen spotřební a hlavně uvnitř Historie této technologie začala ve 40. letech minulého století v souvislosti s radary. O třicet let později se armáda zaměřila i na využití pro komunikační účely. Americká výzkumná obranná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) jej však definovala teprve v roce 1990. Důležitý časový milník ve vývoji produktu představuje únor 2007, kdy Evropská komise povolila využití UWB, včetně podmínek k možnému nasazení technologie. Podstatné přitom je, že vydané rozhodnutí se týkalo jen "spotřebního trhu", pro nejrůznější spotřební elektroniku, včetně techniky výpočetní.
Jde o řešení určené pro velmi rychlé bezdrátové přenosy (stovky Mb/sec., případně ještě rychlejší), na velmi krátké vzdálenosti (jednotky metrů). Například pro přenosy dat mezi zařízeními typu kamer, různých videopřehrávačů, zobrazovacích jednotek apod. Lze si to představit také jako jakousi bezdrátovou náhradu dnešního (drátového) USB či jako další vývojové stadium technologie Bluetooth. UWB funguje tak, že vysílá velmi malým výkonem (pod úrovní hladiny šumu), zato ve velkém rozsahu frekvencí. Výhodou je, že nepotřebuje (myšleno jen pro sebe) volná široká frekvenční pásma. Díky tomu, že pracuje s velmi malými vysílacími výkony, může koexistovat na stejných frekvencích s jinými technologiemi, aniž by UWB jejich fungování ovlivňovalo (rušilo).
Potenciál pro užití má technologie v první řadě uvnitř budov (indoor). Nasazení "venku" je také možné, ale za předpokladu, že nebude stacionární (nebude součástí "pevné" infrastruktury ani jiného "pevného" řešení), nesmí být připojeno k žádné pevné vnější anténě ani upevněno na vlak či auto. Stejně tak je stanoveno pravidlo, že každé zařízení musí přestat vysílat, pokud do deseti sekund nedostane potvrzení od druhé strany, že jeho vysílání přijímá.
Nicméně v porovnání s tím, jaké podmínky platí pro užití UWB za oceánem, jsou zde určité odlišnosti. Výrobce tak čeká úprava produktů pro USA a pro Evropu, respektive zpřístupnění jejich nastavení pro různé lokality. Ale obdobný problém existuje i u technologií Wi-Fi, kde se také poněkud liší počet frekvenčních kanálů využitelných v USA a v Evropě (resp. v různých zemích Evropy). A praxe ukazuje, že se to dá řešit.
Plány do budoucna NICT a Fujitsu společně pracují i na vývoji dalších technologií, které budou nevidomým pomáhat orientovat se v prostoru vně i venku. Jedná se o vývoj přídavných senzorů, které dokážou detekovat překážky nacházející se kdekoliv v cestě. "Taková technologie by však nakonec mohla pomoci nejen nevidomým. V blízké budoucnosti může sloužit také jako navigační systém pro návštěvníky veřejných míst, jako jsou nemocnice, úřady, muzea či nákupní centra," uvedl Jan Šplíchal, produktový a PR manažer Fujitsu Technology Solutions Česká republika.

Foto: UWB technologie pracuje na místech, kde nemůže dosáhnout GPS, předně uvnitř objektů.
Foto: Vnitřní naváděcí systém pro nevidomé využívá PC, smartphone a technologii UWB.
Foto: Nevidomý je v reálném čase řízen hlasovým výstupem, který vychází z jeho smartphonu.
FOTO: FUJITSU

Klíčová slova: