O využití Montessori metody u seniorů
Pojednává květnové číslo časopisu Sociální služby.
Filozofie Montessori a její metody se mohou používat nejen na počátku života, ale také na jeho konci. Principy Montessori se začaly významně uplatňovat v prostředí péče o seniory po celém světě, ale zejména v Austrálii, Kanadě a USA. Autorka článku Australanka Anne Kelly je Montessori konzultantkou v oblasti demence a posledních 30 let se věnuje komunitní péči o lidi trpící touto nemocí.
Ve svém článku Montessori mění svět lidí žijících s demencí popisuje, jak lze využít tuto metodu u seniorů modifikováním jejích principů. Montessori metody pro oblast demence se zaměřují na takovou formu učení, která se dá uplatnit jak v rehabilitaci, tak ve vynikající všeobecné péči o pacienty s demencí.
Na otázky, konfrontaci s realitou a možné odpovědi v paliativní péči v sociální sužbě pro seniory se zaměřila Jiřina Prátová. Ve svém článku si položila několik otázek, např. to, zda je skutečně efektivní nastavovat paliativní péči, která vznikla a byla rozpracována původně ve zdravotnických zařízeních, v novodobém zařízení sociálních služeb, či zda má smysl stanovovat terminální stádium u klientů ve vysokém stáří, obecně geriatricky velmi křehkých.
Květnové číslo obsahuje také speciální přílohu, tentokrát sekce ambulantních služeb APSS ČR, ve které se dočtete nejen o ambulantní sekci jako takové, ale i o tlumočnických službách v praxi nebo modifikovaných sportech neboli aplikovaných pohybových aktivitách, které zahrnují širokou škálu věkových kategorií a dávají velký prostor pohybu osobám s různým typem postižení.
V novém čísle ale nechybí ani další články či pravidelné rubriky, jako je rubrika Kanceláře veřejného ochránce práv, Střípky z domova či Pro inspiraci.
Veronika Hotová