17.10.2012 18:19
Nyní mu sdružení Péče o duševní zdraví umožnilo tréninkové bydlení, jehož cílem je připravit člověka s duševní nemocí na samostatný život, aby zvládl péči o sebe i domácnost a naučil se vycházet se svým okolím.
Řada lidí s duševním onemocněním mívá problémy žít samostatně a najít prostředí, kde se cítí bezpečně. Spousta psychiatrických hospitalizací má důvody sociální a ne zdravotní, protože se nemocný nemá po hospitalizaci kam vrátit. Sdružení Péče o duševní zdraví (PDZ) nabízí pro duševně nemocné klienty tréninkové bydlení více jak 10 let v Pardubicích, 3 roky v Hradci Králové a nově také v Chrudimi. Sdružení chce tuto službu rozšířit i do dalších měst, kde fungují jeho pobočky.
Trénink bydlení má za cíl připravit člověka s duševní nemocí na samostatný život, aby zvládl péči o sebe i domácnost a naučil se vycházet se svým okolím. Příkladem může být příběh mladého muže, říkejme mu Jirka, který trpí psychózou. V dospívání bylo jeho jedinou možností bydlení v domově pro seniory, kam nastoupil v necelých devatenácti letech. Jeho příjmem byl plný invalidní důchod a plat z chráněného pracovního místa. V domově pro seniory platil včetně příspěvku na péči více jak 10.000,- Kč. Měl uvařeno, vypráno, ale spokojený nebyl.
„Jiří byl se mnou v kontaktu, ale bál se něco měnit.“ říká Mgr. Jan Rybička, vedoucí pardubické pobočky PDZ a pokračuje: „Jednou si mně postěžoval, že mu nezbývá moc peněz. Společně jsme se podívali, kolik a za co platí v domově seniorů. Následně jsem mu nastínil, že by mohl bydlet v tréninkovém, kde by platil zhruba 4.000,- Kč, ale musel by si prát, vařit a starat se o domácnost sám.“ V rámci plánování takové změny si Jiří zpracovával rozpočet na měsíc, aby se ujistil, že to finančně zvládne. Musel se naučit používat pračku, vařit, nakupovat suroviny a zboží pro běžný život. „Musím říct, že to Jiřímu prospívá. Když se za ním stavím na návštěvu, vždy má naklizeno. Vypráví mi, co si sám uvařil, s kým se seznámil, že byl dokonce na návštěvě u kamarádky, zve k sobě návštěvy přátel. Prostě žije jako každý jiný mladý člověk.“ dodává sociální pracovník.
V Pardubicích sdružení PDZ získalo byty do nájmu od Statutárního města Pardubice. Během deseti let službu využilo 19 lidí. V průměru klienti využívají tréninkové bydlení tři roky. Dva klienti si našli své vlastní bydlení, šest si našlo jiný podnájem, dalších šest klientů bydlí opět u rodičů, se kterými k sobě našli znovu cestu, a pět klientů v současné době tréninkového bydlení využívá.
Aktivity sdružení jsou součástí individuálního projektu na sociální služby Pardubického kraje. Je financováno z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Péče o duševní zdraví
Je nezisková organizace s 16ti letou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Samostatná organizační jednotka Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem k návratu na běžný trh práce. Pracovní uplatnění nabízí v chráněné kavárně, dílně a obchodu Výměník.
Lenka Hovorková
Klíčová slova: