Praha 10 pro hendikepované: část webu je přeložena do znakového jazyka pro neslyšící
Městská část Praha 10 se rozhodla jako jeden z prvních úřadů v České republice zpřístupnit informace týkající se každodenních situací pro neslyšící. Část webových stránek www.praha10.cz tedy nově najdete i v českém znakovém jazyce. Na webových stránkách Městské části Praha 10 od ledna neslyšící naleznou informace například o tom, jak vyřídit nové doklady nebo zažádat o obecní byt také v českém znakovém jazyce. Do toho přeložila také část sociálního portálu, který provozuje, a kde řeší témata jako násilí, problémy s se starými nemocnými rodiči nebo problémy s dětmi.
Změnu prosadila radní pro informační technologie MČ Praha 10 Ivana Cabrnochová: „Málokdo z nás slyšících si uvědomuje, jak náročný je život lidí s hendikepem. Videopřeklady jsou pro neslyšící důležité, neboť znakový jazyk není na češtině závislý a pro neslyšící je čeština v zásadě cizí jazyk, který se musí učit a ne vždy rozumí psaným textům bez problémů. To je značně vyděluje ze společnosti. Sluchově postižení získají díky překladu každodenních situací do znakového jazyka opět více nezávislosti na pomoci okolí.“
Radní z desítky Ivana Cabrnochová dodává: „Vystudovala jsem péči o zdravotně postižené na FTVS a proto se snažím myslet na zájmy hendikepovaných při každé změně, kterou na radnici prosadíme.“
„Mám velkou radost, že se podařilo uskutečnit tento projekt, který usnadní jednání s úřady neslyšícím. Dlouhodobě se snažíme být otevření ke všem skupinám obyvatel a toto je další z našich kroků,“ říká radní pro sociální oblast Ondřej Počarovský.
Na překladech do českého znakového jazyka pracoval tým neslyšících překladatelů a slyšících tlumočníků pracující pod značkou Deaf Friendly a organizací Pevnost - české centrum znakového jazyka.
Tento tým přináší nejen kvalitní překlady, ale i výhodnou technologii jejich zpracování, respektive jejich vložení na webové stránky. Videopřeklady se tedy zobrazí každému uživateli počítačové verze prohlížeče Google Chrome poté, co si do svého počítače stáhne zdarma tzv. Deaf Friendly rozšíření (podrobnější informace a odkaz ke stažení zde).
V lednu bude na stránkách městské části neslyšícím k dispozici více než sedm desítek videí, které jim v jejich přirozeném jazyce vysvětlí, jak postupovat v různých životních situacích.
Městská část Praha 10 usiluje o to, aby byla příjemným místem pro plnohodnotný život pro lidi s jakýmkoliv hendikepem. A nejde jen bezbariérové přestavby veřejných prostranství, stavby mostů přes Botič (za poslední tři roky vznikly dva pěší mosty v Záběhlicích a ve Vršovicích) nebo přestavbu Malešického penzionu na bydlení pro vozíčkáře po úrazu míchy.