Podávání léků „per os“
To je jedno z témat květnového čísla časopisu Sociální služby.
Je to již cca 5 let, kdy v oblasti sociálních služeb silně rezonovala otázka, kdo může podávat v pobytových zařízeních sociálních služeb léky „per os“. Jak v úvodu svého článku píše advokát Petr Haluza, tento problém otevřely zdravotní pojišťovny, kdy v podstatě plošně neuznávaly aplikaci léků „per os“ vykázanou prostřednictvím výkonu 06613 – ošetřovatelská intervence – časová dispozice 10 minut.
Ve svém článku se autor zabývá právní úpravou, soudními spory v této oblasti i nálezy ústavního soudu. A jak autor článek uzavírá: „Pokud nyní cítíme, že se znovu otevírá problematika aplikace léků „per os“, pak je třeba stát na svém a trvat na tom, že legislativně a v soudní judikatuře byla tato věc již dávno vyřešena. Jen tak mohou být PZSS důstojným a respektovaným partnerem pro zdravotní pojišťovny.“
Sociální podnikání jako cesta zaměstnávání osob se specifickými potřebami na trhu práce, tak zní název článku Hany Pazderové. Se změnami ve společnosti souvisí i pohled na podnikání jako takové.
Sociální podnikání může vycházet z interakce občanského sektoru se sektorem veřejným i ziskovým, které se navzájem obohacují. Hana Pazderová se ve svém článku věnuje tomu, kde má v ekonomice místo občanský sektor, konceptu sociální politiky a sociálnímu podnikání v ČR.
V květnovém čísle Sociálních služeb najdete i pokračování seriálu Adaptace klienta seniora v PZSS, závěrečný díl seriálu o komunikaci s umírajícími či reportáž z konference INSPO 2018, kde byly opět představeny nejmodernější technologie sloužící handicapovaným. A to zdaleka není vše!
Veronika Hotová