Psychologů je málo, což nahrává šarlatánům, varuje asociace

Česko trápí zásadní nedostatek klinických psychologů, dětských klinických psychologů a psychoterapeutů. Na jejich pomoc čekají i vážní zájemci až půl roku, upozorňuje oborová asociace. Problém podle ní představují zdravotní pojišťovny, které psychology nechtějí platit. Lidé se tak častěji uchylují k soukromníkům, při čemž mohou narazit na různé šarlatány.

"Na sto tisíc lidí v Česku připadá osm klinických psychologů, podle Světové zdravotnické organizace by jich mělo být 26. I přes tento alarmující nedostatek, kdy maminky s nemocnými dětmi čekají na termín čtyři až šest měsíců, stejně jako dospělí, zdravotní pojišťovny nechtějí uzavírat s klinickými a dětskými klinickými psychology smlouvy. Tvrdí, že stávající počet stačí," uvádí Hana Jahnová, prezidentka Asociace klinických psychologů.  

Duševní onemocnění přitom každý rok postihne přes 650 tisíc lidí, za posledních patnáct let se ztrojnásobila spotřeba antidepresiv.  

K zhoršování stavu přispívá podle Karla Koblice, předsedy České psychoterapeutické společnosti fakt, že se stále méně lidí stydí obrátit na odborníka se svými problémy. Ani to však zatím nepřesvědčilo zdravotní pojišťovny k rozšíření sítě. Pojišťovny se vymlouvají na dojezdovou vzdálenost  

Počet lidí, kteří umí psychologickou pomoc poskytnout, přitom roste také. Ročně získá nově osvědčení čtyřicet psychologů a šest dětských klinických psychologů. Smlouvu se zdravotní pojišťovnou však dostane jen málo z nich.  
 

"Počty klinických psychologů pro děti a dospělé jsou trvale podhodnoceny a změny navrhované reformou péče o duševní zdraví problémy s...
 
Klíčová slova: