Budoucnost financování sociálních služeb

21.10.2012 13:07

Takové je hlavní téma právě vycházejícího říjnového čísla časopisu Sociální služby.

Redakce na dvou stranách čtenářům nabízí to nejdůležitější z dopisů premiéra Petra Nečase zaslaných poskytovatelům sociálních služeb a připojila i několik přehledných tabulek se statistickými údaji o výši dotací za posledních šest let a relevantní data o příspěvku na péči a obložnosti domovů pro seniory podle stupňů závislosti. Rozhovor s prezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřím Horeckým pak přináší stručný přehled základních bodů jeho návrhu na změnu výplaty a použití příspěvku na péči, který by v případě realizace vedl k stabilizaci a zajištění potřebného financování sociálních služeb při akceptování současných celkových výdajů na sociální služby z veřejných zdrojů. Financování se týká také článek D. Hoferkové a M. Čančíka ze sdružení ADRA, který přibližuje problematiku zajištění dobrovolnictví v sociálních službách, i příspěvek J. Schinckeho v rubrice Názory, ohlasy, komentáře.
Druhým dílem v říjnovém vydání časopisu pokračuje seriál Natálie Lupienské z Domova Sue Ryder na téma Ergoterapie v geriatrii, který se tentokrát soustřeďuje na možnosti individuální ergoterapie v pobytových zařízeních pro seniory. Problematice behaviorální terapie, resp. řešení neustále se opakujícího dotazování klientů, jehož příčinou není snaha získat informace, ale upoutat a udržet sociální pozornost, se věnuje článek Hynka Jůna z pražské APLY. Dita Vojířová z Proutku se dotýká tzv. aktivizačních činností v sociálních službách, které mají někdy z konkrétních příčin ke skutečné a funkční aktivizaci velmi daleko. Také následující článek Soni Chloupkové z chlumeckého Domova V Podzámčí přináší polemiku k poměrně běžnému, leč nepříliš efektivnímu a v důsledcích kontraproduktivnímu jevu při poskytování sociálních služeb, a to k nekritickému aplikování manažerské metody SMART při stanovování osobních cílů klientů a realizaci individuálního plánování.
Další články čísla přinášejí např. stručné představení modelu sousedského bydlení pro seniory zvaného cohousing (D. Bradová), úvod do narativního managementu (V. Strnad, J. Hesoun), vhled do problematiky institutu opatrovnictví (P. Schlesinger, B. Rittichová), představení komunitního webu pro seniory „Šedesátka“ (J. Vojvodík), soutěžního dobrovolnického projektu „Dobrá duše“ (M. Dohnalová) či sociálních služeb Norska (M. Dohnalová, J. Pilná) a řadu dalších článků a informací.
 
Zdeněk Kašpárek
Klíčová slova: