Vodafone a Rehabilitační ústav v Kladrubech společně testují technologie internetu věcí

Rehabilitační ústav (RÚ) Kladruby získal s pomocí Vodafonu pro své klienty novou autorehabilitační vychytávku - vozík Freee. Ten využívá samobalanční technologii a je vhodný například pro paraplegiky, kvadruplegiky, lidi s roztroušenou sklerózou, dětskou mozkovou obrnou či jinými onemocněními omezující pohyb. Na IDC IoT Fóru v Praze jej Jakubovi Pětiokému, náměstkovi pro vědu a výzkum RÚ Kladruby, předal viceprezident pro firemní zákazníky Vodafonu Jonathan Rutherford.

Smyslem naší spolupráce je testování inovativních technologií zapojených do sítě internetu věcí “ řekl Jakub Pětioký, náměstek pro vědu a výzkum v RÚ Kladruby a doplnil: „Vozík Freee bude v  Kladrubech zanedlouho sloužit jako doplněk terapie. Vozík se ovládá jemnými pohyby a tímto během jízdy dochází k intenzivní stimulaci svalů trupu. Technologie pro zajištění konektivity nám navíc umožňuje registrovat pohyb klienta a monitorovat jeho bezpečnost“.  

V Rehabilitačním ústavu Kladruby, kde se kromě klientů po úrazech a operacích pohybového a nervového systému zotavují také příslušníci ozbrojených či záchranných složek ČR, využívají jako jediné zařízení v České republice také robotický skeleton Ekso GT.

Jde o speciální robotickou pomůcku, bionický oděv, který osobám po zranění páteře dává naději na obnovení pohybových funkcí či urychlení rehabilitace. Ekso GT je zapojen do globální sítě internetu věcí Vodafonu.

„Díky datům můžeme v reálném čase vidět výkon pacienta a zhodnotit pokroky při rehabilitaci," říká Jakub Pětioký a doplňuje: „Konektivita zařízení navíc podporuje rychlý a okamžitý servis bez nutnosti návštěvy technika. Navíc celosvětově podpora oblasti eHealth, distanční terapie a telerehabilitace, umožňuje zajistit motivující a monitorovanou terapii v domácím prostředí.“

Svou aktivitou v oblasti eHealth (chytrého zdravotnictví) chce Vodafone ukázat, že právě internet věcí přinese do digitalizace zdravotnictví veliké změny. Lékařům by měl pomoci zefektivnit léčbu, objevovat skryté souvislosti a také odhalit a omezit plýtvání.

Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) z dlouhodobě léčených pacientů (např. hypertenze, rakovinové onemocnění a HIV) dodržuje předepsaný režim péče nebo medikace asi jen 50% z nich a snižuje si tak šanci na zotavení a úlevu.

A jsou to právě chytrá zařízení zapojená do sítě internetu věcí, která mohou vést k efektivnější zdravotní péči. Pacient získá nejen konkrétní informace a možnost lépe sledovat léčebný program, ale také motivaci k plnému dokončení rehabilitace. Dle Vodafone white paper  by pouze v USA tento přístup k léčbě potenciálně ušetřil až 290 miliard dolarů ročně. 

Ivana Vejvodová

 

Klíčová slova: