Jak pečovat o rány a proleženiny
Vsetínská nemocnice pořádá 16. listopadu již podruhé akci pro veřejnost, při které se zájemci dozvědí o problematice hojení ran a prevenci dekubitů neboli proleženin.
Setkání s odborníky se uskuteční v pátek 16. listopadu od 8 do 12 hodin v předsálí Lékárny DUO v poliklinice.
Návštěvníci získají informace o nejnovějších možnostech a trendech v této oblasti. Budou si moci prohlédnout a otestovat moderní materiály i doplňky usnadňující léčbu, dozvědí se mimo jiné o správné aplikaci silikonových a foliových krytí.
„Dekubitus neboli proleženina či prosezenina je poškození kůže a tkání kůže způsobené přímým tlakem nebo třecími silami. Poškození může být v rozsahu od trvalého začervenání až po nekrotický vřed (odumřelá tkáň) postihující svaly, šlachy a kosti. Aby mohlo dojít ke vzniku a rozvoji dekubitu, musí na kůži působit tlak, vlhko zvenčí a k tomu zevnitř tlak kostních výběžků na predilekčních místech. Samozřejmě velkou roli hraje celkový zdravotní stav člověka,“ uvedla všeobecná sestra pro hojení ran Vladimíra Rohlíková a dodala, že ve Vsetínské nemocnici aktivně předcházejí vzniku dekubitů používáním nejmodernějších polohovacích a antidekubitních pomůcek.
„Máme zavedený systém hodnocení rizika vzniku dekubitů. Každý rizikový pacient má individuální plán preventivní péče, který zahrnuje řadu opatření včetně snížení tlaku na rizikové oblasti. Používáme antidekubitní matrace, regenerujeme pokožku, používáme speciální pěnová krytí pro prevenci vzniku proleženin, podporujeme dobrý nutriční stav pacienta a mnoho dalšího.“
Preventivní akce již v loňském roce pomohla zájemcům v péči o dlouhodobě nemocné příbuzné i lidem, kteří se chtěli naučit, jak naložit se špatně se hojící nebo chronickou ránou. I letos se koná u příležitosti Světového dne STOP dekubitům.
Dana Lipovská