Příběhy neslyšících na fotografiích Elišky Podzimkové
První zastávka putovní výstavy projektu Tiché osudy se koná v Galerii Lucerna v Praze, kde bude vystaveno dvanáct fotografií neslyšících hrdinů od 10. ledna do 15. února 2019.
Autorkou fotografií je známá česká výtvarnice Eliška Podzimková. Výstava navazuje na první část projektu, který běží od loňského roku, v jehož rámci přinášela nezisková organizace Tichý svět, o.p.s. každý měsíc inspirativní příběh jednoho neslyšícího člověka.
V rámci výstavy proběhne dne 22. ledna od 18:00 také Vyprávění o světě neslyšících spolu s minikurzem českého znakového jazyka.
Lektorka Sandra Bovkunová zodpoví návštěvníkům otázky, vyvrátí nebo potvrdí mýty o světě neslyšících a naučí je základní znaky českého znakového jazyka. Návštěvníci tak budou mít možnost si rovnou vyzkoušet, jaké to je, domlouvat se beze slov.
O projektu
„Každý měsíc jsme zveřejnili na sociálních sítích a na internetu jeden inspirativní příběh neslyšícího člověka,“ říká Eva Štípková, autorka kampaně Tiché osudy.
A dodává: „Jejich životy jsou pestré, každý se věnuje něčemu jinému a mají různé životní cíle, ale jedno mají společné. Neviditelný hendikep, kterého si většinová společnost nevšimne, protože není na první pohled patrný. Neslyšící se tak často dostávají do nepříjemných a složitých situací.“
Projekt Tiché osudy má za cíl odstranit rozšířené mýty o neslyšících a ukázat jejich příběhy tak, jak je vyprávějí oni sami. Jak vnímají své místo ve společnosti, co by poradili slyšícím, aby jim lépe rozuměli nebo co by naopak vzkázali neslyšícím, aby je podpořili.
Mezi neslyšícími hrdiny jsou i známí sportovci – Jakub Nosek, neslyšící bobista, který se jako první handicapovaný sportovec dostal na klasické zimní olympijské hry, nebo sjezdařka Tereza Kmochová.
Dalšími zpovídanými jsou např. řidič Uberu, právnička, která ovládá osm jazyků, nebo učitelka.
Lenka Jiroutová