ÚP ČR podporuje zaměstnanost OZP i komunikační dovednosti úředníků
K 31. 1. 2019 evidoval Úřad práce ČR v řadách uchazečů o zaměstnání 38 843 osob se zdravotním postižením (OZP). Tvořily 15,9 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 13 163 volných pracovních míst. Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, pomocníky v domácnostech nebo třeba pracovníky v informačních službách a montážní dělníky. OZP patří mezi nejohroženější skupiny uchazečů na pracovním trhu. ÚP ČR jim proto věnuje zvýšenou péči. Mimo jiné i prostřednictvím přesně cílených projektů. Ke konci loňského roku do nich zařadil téměř dva tisíce klientů, bezmála pět stovek z nich získalo díky aktivitě Úřadu práce ČR zaměstnání.
Úřad práce ČR realizuje v rámci republiky 6 regionálních projektů přímého přidělení (RIP), které jsou určeny na podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Jejich cílem je pomoci jim v co nejrychlejším návratu na trh práce. Ke konci roku 2018 do nich vstoupilo celkem 1 986 lidí, 1 586 z nich úspěšně absolvovalo skupinové poradenství, 294 OZP prošly rekvalifikací, 463 klienti získali práci v rámci společensky účelného pracovního místa, 9 v rámci veřejně prospěšných prací a 18 uchazečů nastoupilo do práce na zkoušku.
Účastníkům projektů se dostává cíleného poradenství v rámci individuálních a skupinových schůzek či absolvují rekvalifikace. Cílem je maximálně podpořit zvýšení jejich dovedností a znalostí, včetně sebedůvěry a následně zvýšení šancí na získání zaměstnání.
RIP zaměřené na podporu osob se zdravotním postižením (podrobněji na http://portal.mpsv.cz/upcr/esf/projekty_v_realizaci)
1. ŽIVOT BEZ BARIÉR v Jihomoravském kraji
2. Práce bez bariér na Vysočině
3. Zdravotní postižení není hendikep v Karlovarském kraji
4. Bez překážek ve Zlínském kraji
5. Pracujeme s omezením v Olomouckém kraji
6. Šance pro zdravotně postižené ve Středočeském kraji
Další informace v přiložené tiskové zprávě.