Historický rekord v počtu zemřelých dárců zachránil stovky životů
Koordinační středisko transplantací (KST) zaregistrovalo v loňském roce nejvíce zemřelých dárců orgánů. Celkem 282 lidí po své smrti poskytlo nemocným svá srdce, ledviny, játra a další orgány a zachránili tak jejich životy. Při příležitosti svatého Valentýna, svátku lásky a lidské sounáležitosti, chce Koordinační středisko transplantací připomenout úspěchy českého transplantačního programu a zveřejnit celostátní statistická data za rok 2018.
Již tradičně při této slavnostní příležitosti ředitel KST prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc., uděluje čestnou zlatou plaketu významné osobnosti, která se o rozvoj transplantačního programu v ČR zasloužila. Letos to bude prof. MUDr. Jan Černý, CSc., kardiochirurg a bývalý ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Pracoviště, které pod jeho vedením posunulo hranice orgánových transplantací hned v několika směrech a stalo se letošním spolupořadatelem akce.
Již 16 let Koordinační středisko transplantací koordinuje odběry orgánů a tkání a jejich alokování k transplantacím v rámci celé České republiky. Svátek svatého Valentýna je vhodným dnem pro poděkování dárcům orgánů a jejich rodinám. Rok 2018 byl vůbec nejúspěšnějším rokem v dosavadní historii české transplantační medicíny.
„Transplantační týmy provedly celkem 895 transplantací orgánů, což je o 53 více než v roce 2017. Již tradičně byly nejčastěji transplantovaným orgánem ledviny (508). Velkým úspěchem bylo také 216 transplantovaných jater, díky tomuto číslu jsme se zařadili na sedmé místo ve světě. Pokud jde obecně o transplantace, Česká republika si za posledních několik let vydobyla v zahraničí dobré jméno. Opět se u nás v loňském roce dostal počet dárců orgánů nad hodnotu 26 dárců na milion obyvatel, čímž jsme předstihli mnoho vyspělých zemí, jako je třeba Německo, Itálie a další. Aktuálně to znamená umístění v první desítce na světě,“ uvádí prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc., ředitel Koordinačního střediska transplantací.
Přes všechny úspěchy a dobrá statistická čísla však ani dnes počet darovaných orgánů úplně nestačí k vyléčení všech pacientů na čekacích listinách a pro posílení dárcovského programu je nezbytné hledat další podporu a nové zdroje. Aktuálně v lednu 2019 bylo 520 pacientů čekajících na ledviny, játra potřebuje 74 nemocných, před transplantací srdce je 83 pacientů, na plíce čeká 56 nemocných a na slinivku břišní 33 lidí.
„Letošní valentýnský den je věnován brněnskému transplantačnímu centru, které v roce 2018 udělalo významný pokrok v dárcovské a transplantační aktivitě,“ dodává prof. Adamec. „Vysoké počty úspěšně realizovaných transplantací a také pacientů, kteří po transplantacích žijí standardním a plnohodnotným životem jsou obrazem vyspělého českého zdravotnictví, které má špičkové odborníky. Na to bychom neměli zapomínat a měli bychom na ně být náležitě hrdí,“ ocenil práci lékařů a jejich týmů ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) je po IKEM druhým největším transplantačním centrem v České republice. Toto centrum založil a po dobu dlouhých 23 roků mezi lety 1984 až 2007 vedl prof. MUDr. Jan Černý, CSc. V 70. letech vedl tým, který v experimentu vypracoval techniku transplantace jater, a byl členem týmu prof. Kořístka, jenž v roce 1983 provedl jako první v celém východním bloku úspěšnou transplantaci jater. Profesor Černý se v roce 1992 zasloužil o první transplantaci srdce v Brně.
„Za dobu mé praxe jsme posunuli hranice orgánových transplantací v několika směrech a dosáhli jsme řady českých prvenství. V roce 1995 můj tým provedl první transplantaci srdce u dítěte, v roce 1998 první kombinovanou transplantaci srdce a ledviny, v roce 2002 transplantaci jater se současnou náhradou aortální chlopně a v roce 2005 jsme jako první v Evropě současně transplantovali tři orgány: srdce, játra a ledviny. Dlouhá léta jsem spolupracoval s profesorem Vašků na výzkumném úkolu „Náhrada srdce srdcem umělým“ a podílel jsem se na vývoji brněnského umělého srdce, které jsem mnohokrát implantoval nejen v experimentu, ale také pacientům u nás i v zahraničí,“ vypočítává prof. MUDr. Jan Černý, CSc., který se v oblasti transplantací angažoval nejen jako chirurg a ředitel ústavu, ale také jako jeden z předních organizátorů transplantačního programu v ČR.
Byl členem Transplantační komise, která řídila transplantační aktivitu v ČR a pak členem výboru České transplantační společnosti. Za tuto činnost obdržel čestné členství ČTS. Prof. Černý je stále aktivním členem kolektivu lékařů CKTCH, aktivně se zajímá o veškeré dění v oblasti transplantací a své bohaté zkušenosti uplatňuje při výchově nové generace transplantologů.
Rok 2018 byl pro brněnské transplantační centrum v mnoha směrech rekordní. Po několika letech se podařilo zužitkovat dlouholetou a pravidelnou spolupráci s regionálními anesteziologicko- resuscitačními klinikami a odděleními. Výsledkem byl rekordní počet dárců orgánů.
„Orgány jsme odebrali celkem od 49 dárců, což je více než 25 dárců na milion obyvatel a poprvé v historii jsme se dostali na celostátní průměr. Díky tomu jsme mohli také transplantovat rekordních 183 orgánů – 35 srdcí, 58 jater a 82 ledvin. Z nich byly 4 ledviny transplantovány mladým lidem mezi 30 a 40 lety od živých příbuzných dárců. Nejmladší transplantovanou byla 26letá mladá žena se selháním jater, nejstarším naopak 73letý pacient, kterému jsme transplantovali ledvinu. Můžeme se pyšnit nejen objemem, ale i kvalitou. Více než 95 % příjemců orgánů bylo propuštěno z nemocnice s funkčním orgánem,“ doplňuje doc. MUDr. Petr Němec, CSc., MBA, ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně.
Dalším významným mezníkem roku 2018 bylo 35. výročí první transplantace jater, které pracovníci centra oslavili společně s prvním transplantovaným pacientem. Ten se stále těší velmi dobrému zdraví a je dnes pravděpodobně jedním z nejdéle žijících lidí s transplantovaným orgánem na světě.
Lenka Mrkvová