Přechod na novou technologii vysílání znemožňuje sledovat televizi některým divákům s postižením sluchu

Když se povinně zavádí nová technologie vysílání, mělo by vše fungovat minimálně tak, jako na té staré, včetně titulků pro sledování televizoru bez zvuku (titulky především pro diváky s postižením sluchu). Že tomu tak ale bohužel není, dokumentuje na názorných ukázkách Ladislav Kratochvíl, provozovatel webu Kochlear a člen odborné komise pro skryté titulky při ASNEP.

Protože můj 4 roky starý televizor DVB T2 neumí, zakoupil jsem set-top-box Sencor… A protože jsem zcela přišel o sluch, potřebuji k sledování televize skryté titulky. Z toho důvodu jsem zakoupil set-top-box, který je certifikovaný Českými radiokomunikacemi pro provoz v České republice, aby se mi například zobrazovala správně diakritika.

Ta se mi u certifikovaného set-top-boxu zobrazuje skutečně dobře. Avšak časování titulků pravděpodobně certifikací vůbec neprošlo, takže tu správnou diakritiku mnohdy ani nevidím, i když si myslím, že umím číst docela rychle.

Jeden uniklý titulek z padesáti, to se dá z kontextu domyslet. Ale 7 z 10 se domyslet nedá, zejména když jde o podstatu děje.

Scéna s Jezinami, jak se zobrazovaly titulky v televizoru Samsung + set-top-box Sencor SDB 5003T (který v lednu 2018 získal certifikaci u Českých Radiokomunikací) + společná anténa. První ukázka je z televizoru a následující z webu České televize, kde se zobrazují správně.

 

Ukázka toho, jak může jeden špatně zobrazený (nebo spíše nezobrazený) titulek změnit smysl sdělení.

První ukázka je zobrazování titulků v televizoru Samsung + set-top-box Sencor SDB 5003T (který v lednu 2018 získal certifikaci u Českých Radiokomunikací) + společná anténa.

Druhá ukázka je z ivysílání České televize, kde se titulky zobrazují správně. Z první ukázky by mohl divák nabýt dojmu, že „nová verze intimity“ jsou ty vousy a ne něco jiného (viz druhá ukázka).

 

Zdroj: Kochlear.cz

Klíčová slova: