O konceptu zotavení z duševního onemocnění

V úterý 11. února 2020 začíná v Plzni dvoudenní mezinárodní konference Recovery 2020.

Pořádá ji Ledovec v prostorách DEPO 2015. Pro čtyři sta účastníků z více než deseti zemí je připravený program s přednáškami i praktickými workshopy zaměřenými na současné trendy v oblasti podpory zotavení lidí s duševním onemocněním. Záštitu nad konferencí převzal plzeňský primátor Martin Baxa.

„Zotavení je podle amerického psychiatra Williama Anthonyho způsob, jak žít spokojený, nadějeplný a přínosný život přes všechna omezení způsobená nemocí a stalo se jedním z principů probíhající reformy psychiatrie, která v ČR probíhá. Nicméně je stále novým a málo známým pojmem. Chceme přispět k jeho rozšíření a dalšímu rozvoji.“ Uvádí hlavní důvody pro uspořádání konference Martin Fojtíček z Ledovce, který stojí za programem konference.   

Jedná se již o druhou konferenci, která se tomuto tématu bude v Plzni konat. Navazuje na první konferenci věnovanou výhradně tématu zotavení, která se uskutečnila před čtyřmi lety.

„Již tenkrát jsme věděli, že chceme v pořádání konferencí na toto téma pokračovat. Ohlasy na tu první byly velmi dobré. A čtyři roky jsou tak akorát, abychom se z takové velké akce vzpamatovali a měli čas pozvat další skvělé osobnosti, které se tématu zotavení věnují z pozice pomáhajícího profesionála, akademika nebo člověka s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, tak jako se nám to podařilo poprvé“, doplňuje informace ke konferenci pořadatelka Alena Vrbová z Ledovce.

Na přístupu, kdy se na jednom místě scházejí lidé, kteří se tématu věnují z různých úhlů i míry osobní angažovanosti si pořadatelé zakládají.

„V programu lze nalézt například přednášku Martina Hollého, ředitele Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, o vztahu mezí institucí a zotavením. Dva zástupce bude mít Francie. Ti představí zkušenosti s komunitními službami zaměřenými na zotavení ve městě Lille a Marseille. A jeden z workshopů zase bude věnován roli lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním jako pracovníků ve službách,“ vybírá z programu Fojtíček.

Konference je součástí mezinárodního projektu Teach2heal, který je financován z programu Evropské unie Erasmus+, a který je zaměřený na vzdělávání budoucích profesionálů v pomáhajících profesích a ve vzdělávání. Při příležitosti konání konference se však v Plzni koná i setkání Evropské sítě poskytovatelů komunitních služeb v oblasti duševního zdraví

„Kromě konference tu máme týdenní návštěvu kolegů z Belgie a Finska, se kterými se věnujeme tomu, jak začlenit zotavení do vzdělávání profesionálů. Zároveň se v pondělí a v úterý spolu se čtyřicítkou zahraničních kolegů budeme nejen bavit o komunitních službách v Evropě, ale pojedeme také na krátké návštěvy do nemocnic, Centra duševního zdraví Plzeň nebo například na magistrát města Plzně. Jsme rádi, že město Plzeň akci podporuje,“ uzavírá Alena Vrbová.   

 

Petr Moravec

Klíčová slova: