Společně se stárnutím světové populace se odhaduje, že v roce 2020 může být postiženo až 80 miliónů osob glaukomem, z toho 2 až 4 % budou starší 40 let. Každoročně přispívá ke zvyšování povědomí o slepotě, poruchách vidění a integraci osob se zrakovým postižením Světový den zraku, který připadá na druhý čtvrtek v říjnu. Letos tedy na 11. říjen.
Klinika nemocí očních a optometrie LF MU a FN u sv. Anny v Brně pořádala při příležitosti Světového dne zraku již II. glaukomový den zaměřený na prevenci závažného onemocnění, které je druhou nejčastější příčinou slepoty ve světě. "V drtivé většině případů, a zejména v počáteční fázi, je minimum příznaků. Proto je tak důležité preventivní měření nitroočního tlaku u očního lékaře, a to pravidelně. Lidé nad 40 let by měli každý rok preventivně podstoupit měření nitroočního tlaku dynamickým konturním tonometrem," uvedl přednosta kliniky doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc. "V rámci glaukomového dne bylo všem zájemcům nabídnuto bezplatné měření nitroočního tlaku. Akci jsme se rozhodli opakovat poté, co jsme při květnovém měření zjistili u třetiny zájemců zvýšené hodnoty nitroočního tlaku. A to vnímáme jako velmi závažné. Už proto, že zrak patří k základním orientačním smyslům a jeho poškození výrazně snižuje kvalitu života každého," uvedl Ing. Petr Koška, ředitel FN u sv. Anny v Brně.
Při říjnovém měření byla nedostatečná včasná prevence opětovně potvrzena. Tentokrát byly hraniční či patologické hodnoty nitroočního tlaku svědčící pro glaukom naměřeny u čtvrtiny zájemců, kteří kliniku ve sv. Anně navštívili. Měření probíhalo metodou dynamické konturní tonometrie, která je založena na citlivě reagující koncovce přístroje s konturovaným kontaktním povrchem. Ta je do středu rohovky pacienta přiložena malou konstantní silou. Konturní tonometr poskytuje přímé měření skutečného nitroočního tlaku, které je nezávislé na individuálních rozdílech vlastností rohovky.
V červnu uveřejnila Americká oftalmologická akademie studii z univerzity v Curychu, která uvádí, že hodnota oční pulsní amplitudy (OPA), kterou konturní tonometr také měří, hraje významnou roli v detekci pacientů s rizikem stenózy karotid. Hodnota OPA představuje rozdíl mezi tlakem v oku v průběhu systoly a diastoly. V případě stenózy karotidy jsou hodnoty OPA výrazně nižší.
Foto: