Telefonní linka podpory pro rodiny dětí s postižením
Zřídila ji na číslech 601 541 780 a 777 234 032 Společnost pro ranou péči, jejíž pobočky podporují rodiny i všemožnými dalšími způsoby.
Současná situace spojená s pandemií koronaviru s sebou nese i zvýšený tlak na psychiku, lidé zažívají stresující situace, prožívají obavy, úzkosti. Týká se to samozřejmě i rodin pečujících o dítě s postižením. Proto Společnost pro ranou péči zřídila telefonní linku podpory pro rodiny dětí s postižením, kam se rodiče a osoby pečující o dítě s hendikepem mohou obracet. A rodiny pečující o dítě s postižením podporuje i všemožnými dalšími způsoby.
Již několik týdnů fungující linka podpory nabízí profesionální pomoc se starostmi o dítě, anonymní podporu a pochopení v nepříznivé situaci i základní sociálně-právní poradenství.
„Linku provozuje českobudějovické pracoviště Společnosti pro ranou péči, ovšem obracet se na ni mohou rodiče dětí s hendikepem z celé republiky a nemusí to být pouze naši stávající klienti. Linka je otevřena všem, kdo vychovávají dítě s hendikepem a právě potřebují pomoc, informace nebo povzbuzení,“ říká ředitelka centra rané péče v Českých Budějovicích Jana Tušlová.
Rodiče a další osoby pečující o dítě s hendikepem se mohou obracet na telefonní čísla 601 541 780 nebo 777 234 032, a to od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin.
Poradkyně rané péče z celé republiky také nadále aktivně konzultují s rodinami aktuální stav a vývoj rodiny a dítěte, a to prostřednictvím videohovorů a skypu.
„Pro rodiny to byl sice ze začátku trochu nezvyk, ale máme vyzkoušeno, že to funguje. Nabízíme rodinám také možnost dovozu pomůcek přímo domů, samozřejmě za dodržení všech potřebných hygienických opatření. Poradkyně jsou vybaveny ochrannými pomůckami a veškeré hračky a pomůcky jsou dezinfikovány,“ říká Vladimíra Salvetová, ředitelka pobočky Společnosti pro ranou péči v Ostravě.
Pracoviště rané péče po celé republice přijímají také nové zájemce o službu, jednání s novými klienty jsou realizována online, v nutných případech už probíhají i osobní jednání. S postupným uvolňováním vládních nařízení se předpokládá, že konzultace přímo v rodinách budou obnoveny v průběhu června.
Vedle toho se poradkyně věnují výrobě nových pomůcek a studují témata, která jsou pro jejich práci s rodinami důležitá.
„Aktuálně jsem se zabývala materiály ke krizové intervenci a agresivitě u dětí, čerpám také z online kurzu zaměřeného na well-being, který zaštiťovala univerzita Yale a který jsem absolvovala ve svém volném čase,“ říká poradkyně Martina Kroutilová z ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči.
Pracovnice řeší i mnoho dalších věcí: proběhla například online odborná porada brněnské pobočky spojená s kazuistikou, v Brně také navazují spolupráci s potravinovou bankou, aby bylo případně možné pomoci rodinám, které se dostanou do finančních obtíží.
Poradkyně pomáhají rodinám také s dokumenty k žádosti o odklad školní docházky tak, aby mohly odklad případně vyřídit bez návštěvy speciálně pedagogického centra. V Olomouci dezinfikují automobily. V Českých Budějovicích napekly kolegyně voňavé sušenky jako poděkování pro veškerý personál českobudějovické neonatologie, který se neúnavně stará o nedonošená miminka narozená s obtížným životním startem.
Napříč pobočkami se připravují materiály k letošnímu 30. výročí rané péče v ČR, které v přívalu aktuálních událostí nemá takovou prioritu, ovšem v podzimní kampani Týden rané péče bude snad příležitost třicetiletou historii rané péče připomenout.
Kristina Mezníková