Pacienti píší Radě VZP
Před volbou nového ředitele žádají: „Zapojte nás více!“
Silnější zapojení pacientských sdružení do rozhodování o formách prevence nebo o dostupnosti inovativní léčby. To by si od nového ředitele největší zdravotní pojišťovny VZP přáli onkologičtí pacienti – píší to v otevřeném dopise správní radě. Chtějí nastínit, co by z jejich pohledu mělo být prioritou nového vedení pojišťovny. Současnému řediteli Zdeňku Kabátkovi skončí funkční období na konci letošního roku.
„Věříme, že pro diskuzi předcházející volbě nového ředitele, který bude utvářet směřování VZP na léta dopředu, jsou témata týkající se onkologické léčby a onkologických pacientů zásadní. Proto chceme seznámit Radu VZP s klíčovými body z hlediska pacientů,“ říká PhDr. Ivana Plechatá z platformy Hlas onkologických pacientů. Ta sdružuje jedenáct pacientských a podpůrných organizací pro pacienty s rakovinou.
Podle prvního bodu dopisu by pacientské organizace přivítaly, pokud by s nimi VZP konzultovala i koncepční a systémová témata, jako jsou preventivní programy, dostupnost péče nebo její kvalita.
Podle dalšího bodu by nové vedení VZP také mělo obrátit pozornost na revizi své metodiky pro proplácení nových léků. Současná metodika podle pacientských organizací mnohdy představuje významnou překážku v dostupnosti inovativní léčby pro vážně nemocné.
Ve třetím bodu pak dopis VZP povzbuzuje k větší aktivitě a motivování jak pacientů, tak poskytovatelů zdravotní péče k prevenci.
„Ve čtvrtém bodu vyzýváme k tlaku na zlepšení péče o chronické pacienty, protože řada onkologických pacientů se jimi, po překonání nemoci, stává. Součástí této péče by měla být rehabilitace onkologicky nemocných, která bude řešit dopady léčby,“ dodává PhDr. Plechatá.
Rakovina si v Evropské unii ročně vybere 1,3 milionu obětí. V Česku na tuto nemoc ročně zemře přibližně 27 tisíc lidí. Nejčastějšími nádorovými onemocněními jsou rakovina kůže, prsu, nádory mužských pohlavních orgánů a rakovina trávicího traktu. V Evropě dlouhodobě nejvíce pacientů umírá na rakovinu plic, prsu nebo tlustého střeva.
O Hlasu onkologických pacientů
Platforma Hlas onkologických pacientů (HOP) sdružuje pacientské a podpůrné organizace, které se zasazují o naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb pacientů s onkologickým a hematoonkologickým onemocněním.
Momentálně spolupracuje ve složení: Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s., Amelie, z.s., Onko Unie, o.p.s., Dialog Jessenius, o.p.s., Průvodce pacienta, z.ú., Asociace mužů sobě, z.s., České ILCO, z.s., Veronica, z.ú., Klub pacientů mnohočetný myelom, z.s., Lymfom Help, z.s. a Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN).
Vojtěch Šprdlík