Pacientské organizace prosí premiéra Babiše o záchranu
Otevřeným dopisem s prosbou o záchranu se na premiéra Babiše obrátily pacientské organizace, které hájí zájmy tisícovek pacientů s vážným onemocněním. Důvodem je sporný pozměňovací návrh, se kterým přišlo ministerstvo zdravotnictví k aktuálně projednávané novele zákona o veřejném zdravotním pojištění a podle kterého mají být do budoucna za pacientské organizace považovány výhradně spolky. Pokud by návrh prošel sněmovnou beze změn, ztratí své postavení pacientské organizace pracující pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti nebo tzv. zapsaného ústavu. Tisícovky pacientů s onkologickým onemocněním, Alzheimerem, tzv. nemocí motýlích křídel, popáleninami a další by tak ztratily své zastání.
„Tyto organizace jsou navíc ze zákona oproti spolkům plně transparentní, na jejich práci se podílejí samotní pacienti a jejich rodiny, shánějí si vlastní dárce a dobře hospodaří,“ upozorňuje v dopise premiérovi Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, v jejímž rámci působí i pacientská sekce.
Podle něj se zástupci asociace ihned po podání sporného návrhu obrátili na ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, odpověď ale stále neobdrželi.
Řešením je podle Šedivého vrátit do definice pacientských organizací i ty z nich, které pracují pod jinou, ale rovnocennou právní formou.
„V tuto chvíli se o to na půdě poslanecké sněmovny snaží dva pozměňovací návrhy. Třetí návrh podaný poslancem Adamem Vojtěchem pouze povinnost spolkové úpravy na čas odsouvá a ve výsledku má stejně negativní dopad jako původní návrh. Protože jsme v našem dosavadním snažení a korektním přístupu nebyli vyslyšeni, obracíme se nyní na Vás jako předsedu vlády s prosbou o pomoc,“ píše se v dopise premiérovi.
Zástupci pacientských organizací se také v dopise ohrazují proti některým nepravdivým tvrzením, která v té souvislosti zazněla ve veřejné debatě.
„Není pravda, že předkládaný návrh je vydiskutovaný se zástupci pacientského sektoru, protože mnoho organizací o jeho předložení vůbec nevědělo. Není pravda, že jedině spolek zaručuje transparentnost a účast pacientů na řízení, opak může být pravdou. Zastoupení pacientů při řízení organizace nijak nesouvisí s její právní formou. A není pravda, že výhradně spolkovou úpravu vyžadují evropské instituce. Právní formu obecně prospěšných organizací a zapsaných ústavů totiž v Evropě neznají, proto je nemohou ani vylučovat.“
Marek Šedivý zdůrazňuje, že cílem snažení AVPO ČR není ohrozit přijetí celé novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, ale pouze docílit rovného přístupu k dobře fungujícím pacientským organizacím.
„Pana premiéra jsme ujistili, že rozhodně není naším cílem bořit dohodu například na nové úpravě vstupu inovativních léků do úhrad ani jiné části zákona. Naopak nás mrzí, že tento sporný návrh úplně zbytečně vrazil klín do pacientského sektoru ve chvíli, kdy je tento potřebný zákon schvalován. Vrácení dotčených organizací mezi ty pacientské navrhovaný zákon nijak neohrozí,“ dodává Marek Šedivý.
Návrhem zákona a podanými pozměňovacími návrhy by se měl zabývat sněmovní Výbor pro zdravotnictví na svém květnovém zasedání.
Marek Šedivý