Začala osvětová kampaň CHRPA 2021 #Děkujeme pečujícím

U příležitosti Mezinárodního dne rodiny, který každoročně připadá na 15. května, zahajuje nezisková organizace Alfa Human Service (AHS) již třetí ročník osvětové kampaně CHRPA #Děkujeme pečujícím. Jejím cílem je zvýšit povědomí  o existenci a důležitosti neformální péče v naší společnosti. Symbolem pečujících, tedy těch, kteří se dlouhodobě starají o své blízké v domácím prostředí, se stala chrpa.

Smyslem kampaně je nasbírat přes léto co nejvíce chrp, které budou pečujícím symbolicky „na dálku“ předány 2. října na Den pečujících. Letošní ročník je výjimečný v tom, že se nesbírají jenom fotografie volně rostoucích modrých kvítků, ale i fotografie chrp vlastnoručně vytvořených, nakreslených či namalovaných. 

Fotografie chrp je možné buď posílat e-mailem do Alfa Human Service nebo ještě lépe rovnou je sdílet na sociálních sítích s hastagy #chrpapecujicim, #dekujemepecujicim a #CHRPA2021.

„Neformální péče se podle kvalifikovaných odhadů týká každého pátého z nás,“ říká Martina Chmelová, vedoucí psychoterapeutka Alfa Human Service a dodává: „Péče o blízké je velmi důležitá a podpora pečujících také. Dejme pečujícím najevo, že si vážíme jejich fyzicky i psychicky náročné práce a poděkujme jim vlastnoručně vytvořenou chrpou!“

Alfa Human Service připravila pro zájemce také dva online workshopy arteterapie, které poradí a pomohou nejen s vytvořením chrpy, ale pohladí i na duši. První se koná 20. 5., druhý potom 24. 6. 2021. Více informací na www.alfahs.cz

Proč zrovna chrpy?

„Důvodem je podobnost chrpy s pečujícími. Tato květina roste na mnoha místech, volně u cest i v polích, kde je často slabá a přehlédnutá. Zároveň ji však můžeme nalézt také v zahradách. Tam o ni lidé pečují, starají se o ni a chrpa je silnější a odměňuje se velkými květy. Stejně tak je tomu i s pečujícími; ti, kterým se včas dostane podpora a pomoc, dokážou zůstat silnými, pomáhat a předávat svoji energii svým blízkým,“ komentuje kampaň Petra Adámková z organizace Alfa Human Service.

Neformální péče v ČR 

Téměř 20 % Čechů pomáhá v domácím prostředí svým rodinným příslušníkům a blízkým osobám, kteří z důvodu svého zdravotního nebo psychického stavu nejsou samostatní a soběstační. Nejčastěji se pečující starají o své nemohoucí rodiče, ale pomoc potřebují i děti a dospělí, kteří jsou chronicky nebo vážně nemocní.

Péči potřebují také lidé s postižením či blízcí se závažnějšími zdravotními nebo psychickými problémy. 

Pečující na rozdíl od profesionálních asistentů či zdravotníků svou práci dělají bez jakékoliv kompenzace a podpory, bez nároku na odměnu a mnohdy při práci, která je skutečně živí. Definice neformálních pečujících není doposud legislativně ukotvena.

Petra Adámková

Klíčová slova: