Tolik diskutované sKarty mají v Plzni zatím jen rodiče

04.02.2014 16:45

Plzeň - "Přijde mi, že je ta karta pro mě zbytečná, když mám už léta svůj vlastní účet. Na ten jsem si peníze rovnou nechala převést," říká Plzeňanka Petra S., jedna z maminek, kterým už v Plzni přišla v současné době diskutovaná sKarta. Tu by měli dostat všichni, kdo pobírají sociální dávky.  

Tedy lidé pobírající rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, podporu v nezaměstnanosti, dávky v hmotné nouzi nebo i dávky pro osoby se zdravotním postižením. První její držitelé měli dostat peníze na účet už v srpnu, poslední pak v lednu roku 2013.

Karta bude mít několik funkcí. Primárně bude sloužit jako platební karta pro výběr peněz z bankomatu nebo pro placení v obchodech, sekundárně ale zároveň nahradí průkazy a bude sloužit i pro identifikaci.

Zdravotně postižení dostanou kartu, která se bude odlišovat, což vyvolalo v jejich řadách vlnu nevole. "Už takhle je jejich hendikep do jisté míry stigmatizuje a sKarta je stigmatizace na druhou," říká ředitelka Centra pro zdravotně postižené Plzeňského kraje Petra Bednářová a dodává: "Lidé se na nás samozřejmě obrací s dotazy, jestli s tím mohou něco dělat."

Klienti centra ale karty ještě nemají. "Distribuce neprobíhá zrovna závratným tempem," říká Bednářová. Na Plzeňsku nemají sKarty zatím ani klienti plzeňské pobočky společnosti Člověk v tísni.

S kartami jsou ale spojeny i další problémy. "Nezvažovala se dostupnost terminálů ve vesnických oblastech, kde děti budou potřebovat peníze v hotovosti na autobus. U některých lidí hrozí ztráta karet, případně PIN kódu, senioři se obávají manipulace a pro klienty je služba dražší než přes poštu," vypočítává Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni.

"Česká spořitelna sKarty dodává na základě požadavku od Úřadu práce ČR. Statistiky o vydání sKaret evidujeme pouze za celou Českou republiku. Aktuálně jsme vyrobili více než 114 tisíc sKaret. Prostřednictvím již předaných karet byly vyplaceny dávky v hodnotě přes 271 milionů korun," vysvětlil mluvčí České spořitelny zajišťující službu, Petr Podzimek.

V Plzni tedy mají sKarty zatím jen rodiče. "Šla jsem na úřad práce a strávila jsem tam hodinu a půl," vypráví znovu Petra S. a vysvětluje: "Vyplnění všech papírů úřednici zabralo asi čtvrthodiny. Do konce října se pak musí odevzdat prohlášení o bydlišti, což mi přijde také zbytečné."

sKartám se věnoval i páteční seminář pořádaný úřadem práce v hotelu Primavera.
Detaily o sKartě

Karta Maestro s platností čtyři roky.
Úřad práce vyzve držitele, aby si svou kartu vyzvedl, držitel si kartu vyzvedne osobně.
PIN kód pak přijde držiteli karty poštou.
Vydávají se dva typy karet: ?základní a speciální. Speciální karta je určena pro zdravotně postižené a kromě placení slouží také jako identifikace ZTP."

URL| http://www.denik.cz/plzensky-kraj/tolik-diskutovane-skarty-maji-v-plzni-...

Klíčová slova: