Fialové září – měsíc boje proti onkogynekologickým onemocněním
Září je celosvětově označováno jako měsíc boje proti gynekologickým nádorům, tedy zhoubným onemocněním děložního čípku, vaječníků, dělohy a vulvy. Zároveň je podpořeno akcí World GO Day, která upozorňuje na důležitost prevence zhoubných gynekologických onemocnění. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) na prevenci těchto onemocnění přispívá svým klientkám z Fondu prevence.
Den osvětové akce World GO Day, tedy Světového dne onkogynekologických diagnóz, letos připadá na pondělí 20. září. Provází jej fialová barva a symbol stužky, která označuje všechny onkologické diagnózy.
V ČR bude mít akce podobu cyklojízdy napříč hlavním městem, jíž se účastní lékaři, pacienti, veřejně známé osobnosti i široká veřejnost. Hlavní myšlenkou celé akce je vyjádřit solidaritu ženám, které s onkogynekologickými nemocemi bojují a zejména pak upozornit na důležitost prevence.1
Pravidelné prohlídky – nejúčinnější prevence
Karcinom děložního hrdla je jedním z nejčastějších typů zhoubných nádorů u žen. V České republice je ročně diagnostikováno přibližně 800 případů a kolem 300 žen na toto onemocnění každý rok zemře. Pravidelné prohlídky jsou přitom to nejsnadnější, co mohou ženy pro své zdraví udělat.
Od roku 2008 v ČR funguje takzvaný screening karcinomu děložního hrdla a od roku 2014 probíhá zároveň i adresné zvaní žen ve věku od 25 do 70 let k preventivním prohlídkám.
„Bohužel stále existuje řada žen, které pravidelné preventivní gynekologické prohlídky zanedbávají. Na tyto klientky se zaměřujeme a zasíláme jim výzvu, aby si zašly na gynekologii. Cílem je dosáhnout co nejvyšší účasti žen na screeningu,“ říká Denisa Kalousková, ředitelka obchodně-organizačního úseku ZP MV ČR.
Z fondu prevence si mohou klientky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR ročně nechat proplatit 500 korun určených na preventivní vyšetření nádorových onemocnění, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Tuto částku mohou použít na otestování děložního čípku na přítomnost vysoce rizikových kmenů HPV (papilomavirů, které způsobují nádorové bujení) nebo od letošního roku nově na cytologický rozbor sliznice děložního čípku spolehlivější metodou LBC (liquid based cytologie).
Jde o metody, které se hradí z veřejného zdravotního pojištění pouze ženám ve 35. a 45. roce života. Negativní výsledek těchto testů znamená pro ženu větší pravděpodobnost, že je vše v pořádku.
Další formy prevence onkogynekologických nemocí
1. Zdravý životní styl a pravidelný pohyb
Pravidelná fyzická aktivita a vyvážená zdravá strava jsou nejlepší prevencí obezity, která je rizikovým faktorem mimo jiné také pro vznik nádorů dělohy. Důležité je zaměřit se na redukci konzumace sladkých, slaných a tučných jídel, a naopak zvýšit příjem zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnného pečiva.
ZP MV ČR proto nabízí také příspěvek 500 Kč na poradenství nutričního specialisty nebo na permanentku na sport. Podstatná je také celková změna životního stylu – kouření, alkohol a přemíra stresu patří mezi karcinogenní faktory, které výrazně zvyšují riziko vzniku nádorů.
2. Bezpečný sexuální styk
Karcinom děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papilomavirus neboli HPV, který se přenáší sexuálním stykem. Za přenosem infekce však nestojí jen pohlavní styk, jak se lidé často mylně domnívají, ale i jiné sexuální aktivity, které jsou z pohledu přenosu nemocí rizikové. Partnerská stálost a důsledné používání prezervativu jsou tedy důležitou prevencí onkogynekologických nemocí.
3. Očkování proti infekci HPV
Vakcíny proti HPV působí preventivně jak proti vzniku karcinomu, tak proti vzniku prekancerózních změn, které by mohly později k nádorovému bujení vést. Nejlepší ochranu poskytují dívkám, které se sexuálním životem doposud nezačaly.
Infekce je totiž v populaci často rozšířena a u dívek a žen, které se s infekcí již setkaly, není očkování natolik efektivní. Očkování pak výrazně snižuje riziko rozvoje HPV infekce i v dospělém věku.
Podporu tohoto očkování zajišťují i některé zdravotní pojišťovny. ZP MV ČR ze svého Fondu prevence například nabízí příspěvek až 1 000 Kč na vakcínu proti HPV pro dospělé a až 1500 Kč pro děti do 18 let s výjimkou 13 až 14letých, kteří mají toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Jan Kroupa