Léčebný ústav v Pasece nemá ještě smlouvu s pojišťovnami. Přesto vzkazuje nemocným, že o péči nepřijdou
Paseka – Sedmačtyřicetiletá Jarmila Spurná trpí roztroušenou sklerózou. Nezapomíná. Její imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Na onemocnění není lék, obtíže se však mohou mírnit a odborníci umějí odvrátit nebezpečí invalidity. I vhodnou rehabilitací. Právě o její osud má pacientka obavy. Nejenže se její rehabilitace od dubna dostala do stejné "škatulky" jako lázně a ona musí komplikovaně žádat o povolení pojišťovnu, rehabilitace, kam každým rokem jezdí, nemá jistotu, že v nynější podobě bude fungovat i nadále.
"Obávám se. Nevím, co bude a jestli budu moct jezdit do Paseky i nadále. Moc by mi to chybělo a redukce, jak se šušká,by znamenala,že se tam pacienti nedostanou tak, jak potřebují a jak vyžaduje jejich stav," posteskla si Jarmila Spurná, která každoročně využívá péče rehabilitačního oddělení v Odborném léčebném ústavu v Pasece.
Právě kvalitní rehabilitace pomáhá udržet její komplikovaný zdravotní stav ve slušné kondici. "Vím, že když tam pojedu a podstoupím rehabilitaci, budu měsíce bezproblémově fungovat. Pokud bych se dostala do Paseky jednou za dva roky, čekaly by mě velké, nejen pohybové potíže," dodala žena, u níž odborníci zjistili roztroušenou sklerózu před devíti lety. "Mám navíc pocit, že někdo Pasece prostě nepřeje a nepochopitelně šíří informace, že je zavřena a funguje pouze jako LDN. Přitom tam investovali tolik peněz do rekonstrukce, vybavení. Mají kvalitní personál," zlobila se pacientka.
Podle ředitelky léčebného ústavu Zdenky Polzerové není situace rehabilitace radostná. Od dubna spadla do stejné kategorie jako lázně,což pacientům jednoznačně omezilo přístup k léčbě. "Musejí mít doporučení od specialisty, s ním jdou ke svému praktickému lékaři. Ten jim vypíše žádost na pojišťovnu, a až ji revizní lékař schválí, může se pacient nahlásit v rehabilitačním ústavu s tím, že by chtěl nastoupit k léčbě," popisovala ředitelka postup a poukázala na to, že jej musejí absolvovat lidé, kteří jdou na rehabilitaci kvůli pohybovým potížím.
Na lůžkovém oddělení v Pasece už spadli od dubna o dvacet procent pacientů. "Člověk, který má pohybové potíže způsobené degenerativními změnami nebo onemocněním, například roztroušenou sklerózou, by měl mít možnost jednou za rok podstoupit léčbu na následném rehabilitačním lůžku. Tito pacienti se zlepší a jsou schopni celý rok, ať už doma v nějakém standardu nebo v pracovním procesu, fungovat," argumentovala ředitelka.
Pokračování na str. 3
Léčebný ústav: Pacienty nebudeme odmítat
Dokončení ze strany 1
Pacienti se navíc obávají i o budoucnost léčebného ústavu. Oto, v jaké podobě bude zařízení fungovat. Stejně jako jiná zařízení následné péče ani Paseka nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami na proplácení péče v dalších letech. "Žijeme v nejistotě. Následná péče ještě neměla jednání. Stále nás odsouvají – v listopadu, možná v prosinci," reagovala ředitelka Zdena Polzerová. Jenže chronicky nemocní pacienti se zdravotníků ptají, co se bude dít, jestli budou pacienty přijímat. "Ujišťujeme nemocné, že nikoho odmítat nebudeme a s pojišťovnami společně se zřizovatelem budeme jednat. Nemocné budeme ošetřovat i po 1. lednu, i kdyby smlouvy do konce roku podepsány nebyly, jako že věříme, že podepsány budou," uzavřela.