Tichý svět - chráněná pracoviště otevírá Tichou poštu
Nejde o známou dětskou hru, ale o ekologické doručování zásilek po celé Praze, které provádějí nejen neslyšící kurýři.
Organizace Tichý svět – chráněná pracoviště, o. p. s. (TSCHP) dlouhodobě zaměstnává lidi s hendikepem, převážně pak neslyšící, kterým poskytuje bezpečný a přátelský prostor na práci a usnadňuje tak jejich začlenění do většinové společnosti. Kromě kavárny, cukrárny, zpravodajství, výuky českého znakového jazyka a šicí dílny nabízí prostor k zaměstnání osobám s hendikepem nově jako kurýrům v provozu Tichá pošta.
Nejedná se o známou dětskou hru, ale o roznáškovou službu po Praze, která je finančně výhodná, rychlá a také ekologická. Kurýr Tiché pošty vyzvedne zásilku v místě A, odkud ji doručí ještě ten den, nebo následující den dopoledne, do místa B. Je důležité, aby zásilka nebyla příliš velká nebo těžká, protože kurýři převážejí balíčky a dopisy v MHD nebo chodí pěšky.
„Nápad na Tichou poštu máme v hlavě už poměrně dlouho. Poprvé jej vyslovila ředitelka Tichého světa Marie Horáková před pěti lety, ale tenkrát na něj nebyl dostatečný prostor. V průběhu pandemie covidu jsme ale dostali dotaz, jestli neposkytujeme také kurýrní službu po Praze a my si řekli, že je ideální čas to vyzkoušet,“ popisuje vznik Tiché pošty ředitel TSCHP Leoš Mačák.
Po uveřejnění této novinky došlo k velkému zájmu Pražanů o službu na sociální síti Facebook a s tím také k velké podpoře nápadu ekologického doručování zboží s přidanou hodnotou dobrého pocitu z podpory lidí s hendikepem. Právě to je totiž cílem Tichého světa – chráněných pracovišť, nabízet práci těm, kteří mají ztížený pohyb na trhu práce.
TSCHP zaměstnává baristy, cukráře, řidiče, kameramany i střihače. V Tichém světě totiž vědí, že neslyšící mohou vykonávat všechny možné pozice, je jen potřeba jim nabídnout patřičné podmínky, trpělivost a péči.
Barbora Voráčová