Konference INSPO představí různé přístupy k zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se 17. října v Kongresovém centru Praha představí také dvě velké společnosti zaměstnávající pracovníky se zdravotním postižením. Na přístupu McDonald’s je velmi zajímavé využití virtuální reality při tréninku zaměstnanců. A u ExxonMobilu zaujme projekt, který vytváří férové pracovní podmínky pro zaměstnance s jakýmkoliv znevýhodněním. 

„Virtuální realitu jsme začali využívat mimo jiné proto, abychom našim zaměstnancům autenticky ukázali výrobu našich surovin. Dříve jsme organizovali mnoho zájezdů k našim dodavatelům, virtuální realita vyřešila cestování a efektivitu poznání kvality surovin,“ říká představitel McDonald‘s Rastislav Tesár. 

„Vytvořili jsme také tréninkové lekce v kuchyni, v McCafé, na stanovištích, aby zaměstnanci mohli před vstupem na pracoviště vidět přímo, jak jejich trénink, zaškolení a práce bude vypadat. Je to potom pro ně mnohem jednodušší,“ dodává Tesár. 

Na pražské Floře ve dvou budovách mezinárodní těžařské a energetické firmy ExxonMobil pracuje 1200 zaměstnanců 85 národností, kteří podporují celosvětový obchod a mluví 22 jazyky. V polovině roku 2019 zde odstartoval projekt vytvářející férové pracovní podmínky pro zaměstnance s různým znevýhodněním.

„Začali jsme se postupně vrývat do paměti zaměstnanců různými aktivitami. Vytvořili jsme interní webové stránky s naší problematikou, natočili jsme videa, ve kterých zaměstnanci odkryli své příběhy, pojmenovali svá znevýhodnění a prozradili, co vylepšilo jejich pracovní prostředí,“ přibližuje počáteční fáze vedoucí projektu Lukáš Kozák. 

Zaměstnanci měli možnost se setkat s lidmi s omezeními a nahlédnout do života vozíčkářů, nevidomých lidí či těch, kteří prošli léčbou rakoviny nebo žijí s duševním hendikepem. Vyzkoušeli si například jízdu na vozíku nebo simulaci různých forem zrakových postižení, a mohli se tak vcítit do jejich kůže. Za podpory vedení společnosti se od roku 2020 podařilo zřídit pozici, která se zabývá inkluzí zaměstnanců se zdravotním postižením do pracovního života. 

Na konferenci INSPO zazní 24 přednášek přibližujících, jak technologie usnadňují život lidem s různým zdravotním znevýhodněním. Ve výstavní části si budou moci návštěvníci vyzkoušet různé pomůcky, aplikace či programy, které představí téměř 40 vystavovatelů.

Program konference je vystaven na https://www.inspo.cz/inspo-2021, kde je také odkaz na registrační formulář. S ohledem na stále rostoucí počet účastníků organizátoři 21. ročníku INSPO poprvé využili profesionální systém registrace a odbavování účastníků na konferenci. 

Platba nyní probíhá předem, odpadne zdržující placení v hotovosti při prezenci. Při registraci je možné vybrat si platbu kartou, převodem, přes Google Pay nebo na fakturu. Cena vstupenky je 600 Kč, účastníci s průkazem ZTP, ZTP/P a TP a jejich osobní asistenti zaplatí jen 300 Kč. 

Všichni účastníci budou muset respektovat podmínky stanovené pro hromadné akce Ministerstvem zdravotnictví. Aktuálně to znamená doložit buď provedené očkování, prodělání onemocnění covid-19, negativní výsledek RT-PCR vyšetření nebo rychlého antigenního testu. A mít nasazený respirátor. 

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje provoz a vývoj technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery 21. ročníku jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení. 

Záštitu konferenci poskytli Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

 

Klíčová slova: