Vědci ze Stanfordské univerzity představili novou robotickou hůl

Slepecká hůl. Zásadní pomůcka pro lidi se zrakovým postižením. Výzkumný tým pomocí nástrojů z autonomních vozidel vybudoval hůl, která pomáhá lidem detekovat a identifikovat překážky, snadno se pohybovat kolem těchto objektů a sledovat trasy venku i uvnitř.

Nejedná se o první chytrou holi. Ta je v porovnání s nynější verzí těžká a drahá – váží až 22,5 kg a stojí kolem šesti tisíc dolarů. Aktuálně dostupné senzorové hole jsou navíc technologicky omezené, detekují pouze objekty přímo před uživatelem. Vylepšená verze senzorů váží cca 1,5 kg, hůl lze postavit doma z běžných dílů a bezplatného softwaru s e zdrojovým kódem a stojí 400 USD.  

Vědci doufají, že jejich zařízení bude dostupnou a užitečnou volbou pro více než 250 milionů lidí s poruchou zraku na celém světě. "Chtěli jsme něco uživatelsky přívětivějšího než jen bílou hůl se senzory. Hůl, která nejen oznámí překážku v cestě, ale také ti řekne, co to je za předmět a pomůže se zorientovat. Nejnovější verze hole je vybavena senzorem LIDAR." říká Patrick Slade, absolvent výzkumného asistenta ve Stanfordské laboratoři inteligentních systémů a...

 

Klíčová slova: