Počet diabetiků v ČR stoupá, může za to i pandemie
V České republice se s diabetem aktuálně léčí téměř milion pacientů. Dalších 250 000 s onemocněním žije nevědomky. I proto si 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu. Každoročně ho vyhlašuje Mezinárodní diabetologická federace s cílem podpořit prevenci, ale také zvýšit povědomí o nemoci, která se kvůli pandemii covidu-19 šíří rychleji. Vojenská zdravotní pojišťovna upozorňuje na rizikové faktory a radí, jak se nemoci vyhnout.
Pandemie a lockdowny zásadně změnily životní styl značné části populace. Ten je však při prevenci diabetu klíčový. Špatná životospráva, která se za poslední rok ve společnosti rozmohla, je v mnoha případech spouštěčem nemoci.
„Kvůli covidu-19 a souvisejícím restrikcím začaly mezi lidmi převládat nezdravé návyky, které výrazně přispívají ke vzniku onemocnění. Mezi nejčastější rizikové faktory diabetu totiž patří nedostatek pohybu a spánku či nezdravá strava. Špatný vliv má také častý stres nebo třeba kouření,“ dodává Ladislav Hadravský, revizní lékař VoZP.
Diabetes mellitus neboli cukrovka je souhrnný název několika onemocnění, která se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se s touto chorobou celosvětově potýká více než 420 milionů lidí. Metabolické onemocnění, na jehož léčbu se vynakládá 5–15 % z celkových nákladů v českém zdravotnictví, je také jednou z hlavních globálních příčin úmrtí.
V boji proti cukrovce je klíčový hormon inzulin, na jehož objevení se podílel kanadský lékař a vědec Frederick Banting. Světový den diabetu ustanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) u příležitosti výročí jeho narození.
U diabetu se rozlišují dva základní typy. Cukrovka 1. typu tvoří méně než 10 % z celkového počtu onemocnění a nejčastěji bývá zjištěna v dětském až pubertálním věku. Nejrozšířenější formou této choroby je však tzv. cukrovka 2. typu, která výrazně souvisí s životosprávou. Objevuje se nejčastěji mezi 45. a 50. rokem věku, výjimkou však nejsou ani diabetici mladší 19 let. Cukr v krvi často doprovázejí nemoci srdce a cév, jejichž vinou lidé s cukrovkou umírají průměrně o 8 let dříve než zdraví jedinci.
„Podstatné je chodit pravidelně na preventivní prohlídky k lékaři, který může problém včas odhalit a doporučit další postup léčby,“ doplňuje MUDr. Hadravský. Význam má podle něj také sportovní aktivita.
Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje svým klientům finanční příspěvky v rámci preventivního programu POHYB. Pojištěnci si tak mohou vybrat například příspěvek až 400 Kč na plavání, až 500 Kč na sportovní pobyty nebo příspěvek ve stejné hodnotě na cvičení a regeneraci pro dospělé.
Mezi další benefity pro klienty pojišťovny patří například příspěvky na pohybové aktivity pro děti či na dětské sportovní vybavení. Přehled poskytovaných výhod a podmínky jejich čerpání jsou k dispozici na webových stránkách www.vozp.cz.
Jana Přiklopilová