Lékárna Českého rozhlasu Ostrava - Michael Mrůzek

 
ČRo - Ostrava

10:10 Lékárna

 
Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Hezké dopoledne, milí posluchači, je tady naše další rozhlasová Lékárna, kterou vás dnes bude provázet Ivana Šuláková. Dnes v ní budeme s mým hostem mluvit o miniinvazivních zákroku s pomocí nového speciálního endoskopu při operacích vyhřezlých meziobratlových plotének. Na detaily se budou ptát pana Dr. Michaela Mrůzka, neurochirurga z Fakultní nemocnice v Ostravě. Vítejte u nás, dobrý den.

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Dobrý den přeju všem posluchačům Českého rozhlasu Ostrava i vám všem ve studiu.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

A rovnou přidám telefonní číslo k nám do studia pro vás posluchače, kteří byste se chtěli našeho hosta na cokoliv v souvislosti s naším dnešním tématem zeptat, takže telefonovat můžete na číslo 59 611 22 66. Pane doktore, úplně první endoskopickou operaci výhřezu meziobratlové ploténky v Česku, jak jsem si načetla, provedli lékaři neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Brně v roce 2018. Dnes už zdaleka nejsou jediní, kteří takto pacienty léčí., Ve fakultní moci Ostrava provádíte této operace také. Od kdy?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

My jsme s pracemi začali vlastně minulý rok přesně od června 2021, kdy proběhlo první školení se zahraničními kolegy a první operace a od té doby vlastně se traduje začátek endoskopického operováni v Ostravě.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Jak často takové operace provádíte, dá se říci, že už je to standardní výkon?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Přesně za minulý rok jsme udělali 38 výkonů, které byly provedeny pro výhřez meziobratlové ploténky. Tzn. od toho června do prosince 2021. Těch výkonů samozřejmě přibývá a přibývá nejenom výkonů, ale i indikací tzn. my rozšiřujeme indikace nejenom na výhřezy meziobratlových plotének, ale i na tzv. stenózy tzn. zúženiny páteřního kanálu, u kterých endoskopie je taky plně indikovaná, takže dá se říci výkonů přibývá samozřejmě i těch častějších dnů, kdy operujeme. Čili stává se to rutinou pomalu v podstatě toto operování.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Předpokládám, že k tomu, aby se takové operace endoskopické mohly dělat, je zapotřebí nějaká speciální technika.

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Ano, na endoskopické operace nemůžeme užít stávající instrumentária, které jsou součástí operačních sálů. Museli jsme pořídit novou techniku. To je jednak endoskop, jednak samozřejmě monitor, na kterém vidíte to, co se operuje a samozřejmě speciální instrumentárium tzn. operační nástroje, kterými vlastně pronikáte k výhřezu nebo provádíte dekompresi páteřního kanálu atd. atd. čili museli jsme kompletně koupit celý set vlastně k endoskopickým operacím páteře.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

My tady teď mluvíme o endoskopii, ale jaké standardní možnosti odstranění výhřezu meziobratlové ploténky, případně řešení stenózy vůbec české zdravotnictví v této chvíli nabízí?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Nabízí se metoda, která se dělá standardně, dělá se, musím se pochlubit, protože naše pracoviště, respektive náš emeritní přednosta Prim. Paleček, jako první provedl mikro chirurgickou operaci výhřezu meziobratlové ploténky, tzv. mikro chirurgickou excipaci v roce 1985. Od té doby se tady tento typ operací dostal do běžného užívání na všech neurochirurgických, respektive chirurgických pracovištích. A do dneška se tento výkon provádí. Je to výkon s jizvou, která má zhruba centimetr, 2 cm a dělá se pomocí mikroskopu čili ten mikroskop nám umožňuje si dobře zobrazit jednak to místo, kam pronikáme a jednak samozřejmě nervové struktury tak, abychom je neporanili, a byli dobře udělané, čili to je jeden z výkonů, který se provádí. Samozřejmě při nějakých větších výhřezech, nestabilitách tzn. při tom, když se ta páteř patologicky pohybuje, se dělají další typy operací, ale to už není ten klasický výhřez, a to už jsou potom tzv. šroubovací operace, kterých se dělá taky bohužel při zhoršující se degeneraci bederní páteře i hrudní a krční, to je časté teď v populaci, tak se těch výkonů také přibývá. A výkon, který už dneska se neprovádí nikde tzv. Makro chirurgické to je z velké výzvy k odstranění výřezu. Tento výkon s sebou nese jednak poškození těch okolních tkání tzn. zejména té svalové vrstvy a jednak samozřejmě Makroskopicky je pod kontrolou zraku, a dělá se ručně, to znamená že je vysoké riziko poranění, protože ty struktury se nevidí perfektně.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Moderní metody při operaci vyhřezlých meziobratlových plotének, to je téma dnešní Lékárny. Máte-li chuť se zeptat v této smysl na něco naše dnešní hosta, můžete k nám telefonovat hned po následující písničce na číslo 59 611 22 66.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

/hudba/

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

O operacích meziobratlových plotének a tzv. stenózách s pomocí nových technologií se bavíme dnes  v dnešní Lékárně Českého rozhlasu tentokrát s Dr. Michalem Mrůzkem, neurochirurgem z Fakultní nemocnice v Ostravě. A pokud se ho chcete také na něco zeptat milí posluchači k dnešnímu tématu, tak můžete telefonovat k nám do studia na číslo 59 611 22 66. Pane doktore, my se bavíme hlavně o výhřezu ploténky, co ho vlastně způsobuje?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Nedá se říci jednoznačné, že výhřez způsobuje 1 faktor. To onemocnění je multifaktoriální, zúčastní se na něm spousta faktorů ať už vnějších nebo vnitřních. Samozřejmě páteř, jakou máme, dědíme po rodičích, takže taková záležitost, která nás také může potkat, je ta genetická tzn. vidíme zúžený páteřní kanál nebo už tendenci k tomu, že ta páteř bude nějakým způsobem degenerovat a samozřejmě jsou to i vnější vlivy. Dneska bych řekl, že je to způsob života, jakým žijeme. V podstatě z našeho denního stereotypu vymizela chůze, chůze jako nejfyziologičtější projev a nejlepší rehabilitace, když to tak řeknu, té se v podstatě nevěnuje nebo věnuje jenom malá část populace, jezdíme všude autem, sedíme v kancelářích. Tím ochabuje samozřejmě svalstvo, to je ten nejdůležitější stabilizační mechanismus, který ochraňuje tu páteř před poškozením a před degenerací. Takže bych řekl takový ten pohodlný způsob života, který jistě je pro nás bych řekl velice vyhovující, ale na druhé straně přináší tady tyto problémy. Samozřejmě dalšími faktory jsou těžká práce, ale nemůžeme říct, že to je jenom těžká práce ve smyslu nějaké těžké fyzické námahy, sezení u počítačů zase celé dny bez toho, aniž bychom si odrehabilitovali něco, jo, čili s tímto jaksi souvisí i teda tady tyto problémy a další je stres, psychické faktory, a další a další faktory, které bychom tady mohli vyjmenovávat celé dopoledne, když to tak řeknu.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Pane doktore, kromě toho, že vyhřezlá ploténka působí pacientovy bolesti, je něj ještě něčím nebezpečná? Ptám se proto, že někteří lidé takovou operaci z různých důvodů odkládají.

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Ono, co se týká bolestí, ty jsou nepříjemné, protože kdo prodělal výhřez, byť operovaný nebo ne operovaný. Tu bolest přirovnává k intenzivní bolesti zubů. Je to nervová bolest, jsou to tzv. nervové bolesti, takže ty bolesti prostě jsou velice nepříjemné, toho pacienta vyčerpávají, takže bolest samozřejmě s sebou nese v podstatě velmi nepříjemné důsledky pro toho pacienta. Druhým nebezpečím je tzv. vznik neurologického deficitu tzn. poškození buď jednoho nebo více nervu, které zásobují v případě bederní páteře dolní končetiny. Tzn. ten nerv jde do tzv. motorického nebo senzitivního zániku tzn. to, že buď v tom dermatomu tzn. v té oblasti, kterou ten nerv inervuje, přestaneme hýbat nebo přestaneme cítit, takže to už je tzv. ten už progradující neurologický deficit a pokud i v této fázi se neoperuje, je vysoké riziko toho, že ten neurologický deficit se u toho pacienta v podstatě ustálí a už se nevrátí zpátky tzn. pacient zůstane svým způsobem s nějakým postižením. A takovým, řekněme, nejtěžším postižením je tzv. syndrom Kaudi, což pak pacienti, kteří chodí do aspoň sponiochirurgických ambulancí znají, na to je upozorňujeme, že plotýnka může ještě povyhřeznout nebo ten tlak bude větší a vznikne vlastně tzv. sfingterova porucha tzn. porucha močení, kdy vytéká moč a porucha defekace a s oslabením dolních končetin. Tady v podstatě platí okřídlené úsloví, že na syndrom Kaudi nesmí zapadnout slunce z chirurgického hlediska, kdy v podstatě my musíme přistoupit k co nejrychlejší operaci tzn. ten pacient okamžitě musí kontaktovat, ať už neurologické nebo sponiochirurgické pracoviště, musí být vyšetřen a okamžitě operován, protože ten deficit je potom velice nepříjemný a provází pacienta potom celý život.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Mám tady pokyn z režie, že tady máme dotaz posluchače, takže dáme prostor volajícímu. Dobrý den, kdopak se k nám dovolal.

posluchač

Dobrý den. Sýkorová, já jsem se chtěla zeptat ohledně toho, když pan doktor eventuálně doporučí nějaké operační řešení, jestli to pojišťovna hradí tuto vaši operaci, která je jako méně náročná pro pacienta?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Ano, operační řešení je plně hrazeno pojišťovnou, ať už endoskopická operace nebo ta klasická mikrochirurgická. Čili pacient nic nedoplácí a hradí všecko pojišťovna.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Tak děkujeme za zavolání. Pane doktore, co vlastně rozhodne o tom, že pacient podstoupí tu nejmodernější operaci endoskopickou nebo tu klasickou chirurgickou. To si řekneme hned po následující písničce.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

/hudba/

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Endoskopické operace výhřezu meziobratlové ploténky dnes probíráme v Lékárně Českého rozhlasu Ostrava, jejímž hostem je pan Dr. Michael Mrůzek, neurochirurg z Fakultní nemocnice v Ostravě. Odpoví i na vaše posluchačské otázky, pokud k nám zatelefonujete na číslo 59 611 22 66. A telefonní číslo už je využité, takže vítám dalšího posluchače v našem vysílání, dobrý den.

posluchač

Dobrý den. Tady je pan Ševčík. Já bych se chtěl zeptat plotýnka mi tlačí na míchu. Dá se s tím ještě něco dělat?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

No, musím říct, to je hodně takový obecný dotaz. Samozřejmě plotýnka, pokud je v oblasti bederní páteře, netlačí na míchu, ale na /nesrozumitelné/, ale samozřejmě dá se s tím něco dělat, když navštívíte naši sponiochirurgickou ambulanci, zhlédneme nebo prohlédneme vaši dokumentaci, ať už magnetickou rezonanci nebo CT vyšetření a řekneme vám, co se s tím dá dělat.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Takže děkujeme za zavolání panu Ševčíkovi. Já navážu na tu otázku, kterou jsem položila před písničkou, co tedy rozhodne o tom, že pacient podstoupí tu nejmodernější operaci endoskopickou nebo třeba jinou klasickou chirurgickou?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

No, vždy je nutné brát v potaz několik věcí. Samozřejmě pečlivě si pacienta vyšetřit, zjistit jeho klinický obraz tzn. to, co trápí, jak dlouho ho to trápí, samozřejmě přehlédnout zobrazovací metody, nejčastěji magnetickou rezonanci. A podle výsledku vlastně těch klinických obtíží a té magnetické rezonance a samozřejmě dalších faktorů, ke kterým musíme přihlédnout jako je třeba stabilita v oblasti páteře a dalších a dalších, tak rozhodneme o tom zákroku. Samozřejmě, pokud se budeme bavit konkrétně o endoskopických zákrocích, nebo o těch mikrochirurgických zákrocích na těch ploténkách, tak tady si musíme všimnout, jak je ta ploténka vyhřeznutá, kam vlastně směřuje ten výhřez, protože může směrovat různými směry a nemusí být vždy dosažitelný endoskopicky. A samozřejmě i klinické obtíže pacienta. Pokud jistě pacient bude mít ten akutní problém, o kterém jsem mluvil - syndrom kaudi, tak jsou se budeme držet spíš toho mikrochirurgického přístupu, ale nicméně to je velmi individuální a je důležité vždycky přihlédnout k mnoha faktorům při té indikaci k operaci.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Máme tady další posluchačský dotaz, vítejte v našem vysílání, dobrý den.

posluchač

Dobrý den, tady Zdeněk z Těšínska, prosím vás, chtěl jsem se zeptat, jestli by šlo operovat endoskopickou metodou taky anterolistézu u čtvrtého bederní obratle.

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Tak zase musím říct, velice obecný dotaz a anterolistéza je poměrně častým onemocněním v oblasti páteře. Pokud bude ta anterolistéza nestabilní tzn. ty obratle, lidově řečeno, se po sobě budou hýbat, nelze touto metodou anterolistézu vyřešit, ale obecně anterolistéza jako taková k endoskopickým řešení moc není.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Pane doktore, v čem jsou vlastně hlavní benefity zmiňovaných endoskopických zákroků?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Tak hlavní benefit toho endoskopického zákroku je v podstatě minimální jizva, která je zhruba do toho jednoho centimetru, ale o ten kosmetický efekt ani nejde. Spíše se jedná o to, že šetříme ty okolní tkáně tzn. zejména ten nosič, nebo to, co v podstatě drží tu páteř pohromadě, když to řeknu lidově. A to jsou paravertebrální svaly, protože při každém větším výkonům my samozřejmě poškodíme ty svaly, vznikne tam potom nějaká jizva, nedostatečnost těch svalů a může to způsobovat další problémy. Ta endoskopie toto nechci říct vylučuje, ale výrazně minimalizuje. A z tohoto důvodu ten zákrok samozřejmě je vysoce benefitní pro toho pacienta, u kterého je indikovaný.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Dáme ještě další jeden posluchačský dotaz před písničkou. Vítejte v našem vysílání. Dobrý den.

posluchač

Dobrý den, tady je Libuše.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Paní Libuše, já vás poprosím než položíte dotaz je třeba, abyste si ztlumila rádio, protože my to slyšíme dvojitě. Takže prosím a máte už prostor.

posluchač

Dobrý den. Já bych se chtěla pana doktora zeptat. Já mám sekundární zúžení páteřního kanálu podle magnetické a komprese L4, L5 a ležela jsem v Karviný a prý to nejde operovat. A bolí mě ty záda moc.

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

No víte, to se dá těžko říct na dálku, jaký máte nález. Samozřejmě ten popis, to, co říkáte, se nemusí shodovat s obrazem na té magnetické rezonanci. Zase pokud máte tyto potíže a máte magnetickou rezonanci nebo jakoukoliv jinou zobrazovací metodu, je dobré navštívit naši sponiochirurgickou ambulanci, kde zhodnotíme celý váš a určíme, zda je to nebo není k operaci.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Jsou prostě věci, které se nedají posoudit na dálku. Pane doktore, mluvil jste o výhodách endoskopických zákroků, jaké jsou ty nevýhody, jsou nějaké?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Nevýhody, to je poměrně těžká otázka. Jako endoskopický zákrok v podstatě nemá žádné nevýhody. Ona ta otázka, pokud bychom se měli o tom bavit, jestli je lepší konzervativní nebo operační léčba, co se týká té endoskopie konkrétně, tak určitě nevýhody žádné nemá. Spíš pro nás je ta nevýhoda možná trošku delší předoperační příprava, protože samozřejmě musíme stavit přístroje, ale jinak pro pacienta určitě žádná nevýhoda není.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Říká pan Dr. Michael Mrůzek, neurochirurg z Fakultní nemocnice v Ostravě, který je hostem naší dnešní rozhlasové Lékárny. Její poslední část vám nabídneme hned po písničce.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

/hudba/

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Poslední část rozhlasové Lékárny máme v této chvíli před sebou stejně jako poslední otázky, na které dnes odpovídá pan Dr. Michael Mrůzek. Neurochirurg z Fakultní nemocnice v Ostravě. Povídám si s ním o endoskopických operacích výhřezu meziobratlové ploténky a máme tady dalšího volajícího posluchače, vítejte v našem vysílání, dobrý den.

posluchač

Dobrý den. U telefonu vaše posluchačka Marie. Já jsem se chtěla zeptat, co dělat, aby si člověk i na stáří  zachoval zdravou ploténku.

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Velice těžký dotaz, nicméně samozřejmě důležité je to, co jsem říkal, věnovat se fyziologickým aktivitám, chození a má být hlavně aktivní. A pokud má člověk nějaké potíže, tak určitě rehabilitovat pod kontrolu zkušeného fyzioterapeuta, který vás naučí cviky, a vlastně ten denní stereotyp, jak se k té páteři chovat.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Děkuju paní Marušce za zavolání. Pane doktore, co všechno musí pacient absolvovat před samotnou operací?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Před samotnou prací ty musí samozřejmě absolvovat vyšetření na naší ambulanci a potom, když už teda pacienta indikujeme, musí s sebou přinést i předoperační vyšetření svého obvodního lékaře, to je všechno, co od pacientů vyžadujeme. Samozřejmě teď v této době, v době covidové ještě antigenní nebo PCR test na COVID.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

A co všechno čeká pacienta během samotného zákroku?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Tak zákrok je provázen nebo prováděn, ne provázen, omlouvám se, v celkové anestezii. Tzn. pacient, lidově řečeno, u té operace spí, nevnímá bolest, nevnímá dění kolem sebe. Je operován, jak už jsem řekl, z malé jizvy, my se dostaneme k té meziobratlové ploténce, uvolníme ten tlak. Celý zákrok trvá od 30 minut do hodiny. V podstatě ta doba je srovnatelná už s tím mikrochirurgickým zákrokem. A potom následuje vlastně pooperační péče.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

A ta vypadá jak?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Ano, ta je samozřejmě stejně důležitá, jako je ta operace. V těch prvních dnech pacient má tzv. klidový režim tzn. nezatěžuje tu páteř příliš, hned poté operaci v podstatě může začít vstávat a chodit, ale nedoporučujeme zvedání těžkých věcí, práci ve strnulých polohách atd. atd. potom zhruba po těch čtyřech, pěti týdnech následuje ambulantní rehabilitace, kde je poučen, tím rehabilitačním nebo fyzioterapeutem o tom, jak se má chovat, což už to první poučení dostává u nás za hospitalizace, tu první edukaci. A v podstatě následuje ta rehabilitace, která zhruba trvá ten měsíc, no a v podstatě potom se pacient může vracet postupně ke svých aktivitám. Pokud třeba ještě potřebuje nějaké doléčení, tak odjíždí do lázní nebo rehabilitačního zařízení.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Mám tady ještě jeden posluchačský dotaz, který se musíme zodpovědět. Dobrý den, vítejte ve vysílání Českého hlasu Ostrava.

posluchač

Dobrý den, tady je Jana z Janovic. Prosím vás pěkně, já jsem se chtěla zeptat. Já mám vyhřezlou plotýnku. A mám ji ohnutou a ještě k tomu zlomenou. Jak se mám k tomu postavit? Mám jít na tu operaci nebo ne?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Zase nemohu vám říct tady přímo ze studia, protože nevím, jaké jsou vaše potíže, jak ta ploténka nebo ten výhřez vypadá, takže by bylo lépe se zase objednat k nám na sponiochirurgickou ambulanci Fakultní nemocnice, kde vás seznámíme s tím, jaký máte vlastně nález na té páteři a eventuálně zhodnotíme indikaci k operaci.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Děkujeme za zavolání paní Janě, pane doktore těch dotazů by bylo asi více, ale vždycky potřebujete vidět ten snímek, ten konkrétní nález. Je třeba projít ještě před tím jiným lékařem, který dá doporučení k vašemu odbornému pracovišti?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Tak obyčejně jsou pacienti konzervativně léčený v neurologických ambulancí, tzn. sleduje je neurolog nebo v nějakém menším procentu případů obvodní lékař, ale samozřejmě, pokud pacient přijde i rovnou takzvaně z ulice k nám, tak jistě ho vyšetříme, indikujeme další postup. Tzn. i my jsme schopni zajistit celkově péči o toho pacienta, ať už s vyhřezlou plotýnkou nebo se stenózou páteřního kanálu.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Celou dobu tady mluvíme o endoskopických operacích vyhřezlých plotének. Mluvili jsme o benefitech, které tato operace přináší, jaká je pravděpodobnost recidivy?

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Tak ta pravděpodobnost recidivy záleží zase na několika faktorech. Obecně se popisuje v různých separátních pracích vyšší možnost recidivy výhřezu právě u těch endoskopicky prováděných operací, a to z jednoho prostého důvodu, kdy v podstatě nejsme tak, jak tak bych řekl, radikální při odstraňování toho výřezu, což má jistě to radikální odstranění svoje pozitiva, ale i svá negativa, protože pokud radikálně odstraníme výhřez, tak vybereme velkou část té ploténky a může dojít k tomu, že ten meziobratlový prostor poklesne a dál degeneruje, což ta endoskopie zase vylučuje, takže ta pravděpodobnost recidivy je o něco vyšší, ale samozřejmě záleží, jak na té přesné indikaci, tak na pooperační péči tzn. na kvalitní rehabilitaci a pokud se tou rehabilitaci vytvoří svalový korzet pevný, tak můžeme vyloučit recidivu v tom operovaném prostoru.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Náš čas vypršel. Dnešní Lékárna Českého rozhlasu Ostrava končí. Ta příští to bude opět za týden. Řeč v ní bude o epilepsii. V této chvíli děkuji za rady i návštěvu mému dnešním hostu, kterým byl pan Dr. Michael Mrůzek neurochirurg z Fakultní nemocnice v Ostravě. Děkuji a někdy příště se budu těšit opět na viděnou.

Michael MRŮZEK, neurochirurg FN Ostrava

Já děkuji za pozvání a přeji hezký den.

Ivana ŠULÁKOVÁ, moderátorka

Loučím se i s vámi, milí posluchači, hezké čtvrteční dopoledne přeje Ivana Šuláková.

Klíčová slova: